Kanada se stala zemí zaslíbenou, když Trump zakázal vstup migrantům do USA

Kanadský premiér Justin Trudeau vyzval uprchlíky, aby přišli do Kanady. Reagoval tak na nařízení prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, který migrantům zakázal vstup do země.

Diskuse: 4

Kanada, ilustrační fotografie
reklama

Americký prezident Donald Trump pozastavil program přijímání uprchlíků do USA na čtyři měsíce a na dobu neurčitou zakázal vstup Syřanům do země. To se nelíbí řadě státníků včetně těch kanadských, kteří se na truc rozhodli ukázat vlídnou tvář.

"Vás, co utíkáte před pronásledováním, terorem a válkou, Kanaďané přivítají. Bez ohledu na vaši víru. Různorodost je naší silou. V Kanadě jste vítáni," napsal Trudeau na Twitteru. Zveřejnil i fotografii z prosince 2015, na níž vítá syrské dívka na letišti v Torontu.

Trump v pátek 27. ledna podepsal nařízení platné 90 dní, na jehož základě měly úřady dělat "mimořádně důkladné prověřování" uprchlíků a které zakazovalo všem cestujícím ze sedmi převážně muslimských zemí vstup na území USA.

Jedná se o občany Iráku, Sýrie, Íránu, Súdánu, Libye, Somálska a Jemenu. Kanada je ale známá vstřícným postojem k uprchlíkům. Trudeau od svého zvolení do úřadu až do ledna 2017 přivítal již téměř 40 tisíc Syřanů prchajících před současným konfliktem ve vlasti.

Trudeau tím ale své snahy o integraci migrantů v jiných zemí neskončil, naopak. Chce o úspěšné kanadské uprchlické politice mluvit i s Trumpem. Trudeau má totiž podle očekávání brzy navštívit Bílý dům.

Americká federální soudkyně v New Yorku mezitím nařídila dočasné pozastavení zákazu vstupu na území USA, který zavedl Trump a který platil pro občany ze zemí s většinovým muslimským obyvatelstvem. Soudkyně navíc rozhodla, že lidé, kteří se již nacházejí v USA s platnými vízy, mohou zůstat. Úřady tedy nemohou deportovat lidi pocházející ze zemí, kterých se týkal Trumpův zákaz vstupu.

Kanada, země zaslíbená

Do Kanady prchá stále větší počet uprchlíků, kteří přechází americko-kanadské hranice. Podle Kanadské agentury pro hraniční služby v minulém roce vstoupilo 1 222 lidí nelegálně do Québecu a požádalo zde o status uprchlíka. Jedná se téměř o pětinásobek víc osob než v předchozím roce, tvrdí Public Radio International.

Kanadská policie má právo zadržet ty osoby, které nemohou prokázat svoji identitu nebo jsou vnímány jako bezpečností hrozba. Kdokoliv je dán do vazby, má právo na soudce do 24 hodin. Když jsou migranti policí chyceni, obecně požadují o přijetí do Kanady jako uprchlíci. Dostanou datum, kdy mají přestoupit před uprchlický soud, což podle kanadského zákona nemůže být více než dva měsíce po požádání. Na rozdíl od USA nemusejí čekat v zadržovacích centrech, než toto datum nastane.
 
Janet Denchová, výkonná ředitelka Canadian Council for Refugees , neziskové skupiny, která se zasazuje za práva uprchlíků, tvrdí, že množství migrantů vstupuje do Kanady nelegálně kvůli Canada-US Safe Third Country Agreement. Podle této dohody z roku 2004 osoba z USA, které jsou považované za bezpečnou zemi, nemůže požadovat o přijetí do Kanady jako uprchlík.

Když tedy někdo s turistickým vízem v USA požádá o azyl na kanadském hraničním přechodu, bude s největší pravděpodobností odmítnut. Pokud však už je na kanadské půdě, bude jeho případ posuzován. Proto žadatelé o azyl raději vstupují do země nelegálně. Podle Denchové by vlády měly tuto dohodu zrušit a tak donutit migranty používat legální cesty a zasadit ránu překupníkům.

Diskuze: Kanada se stala zemí zaslíbenou, když Trump zakázal vstup migrantům do USA

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 4, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 4 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky