Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bydlíte poblíž rušných silnic a cest? Může se vám to vymstít

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pokud bydlíte poblíž rušných silnic a cest, měli byste zpozornět. Podle lékařů vám totiž hrozí mnohem vyšší riziko demence, než u lidí, kteří bydlí v odlehlejších částech města. Informuje o tom The Independent.

Vědci podle serveru zjistili, že u lidí žijících v blízkosti hlavních silnic existuje větší pravděpodobnost vzniku demence. Život ve vzdálenosti méně než 50 metrů od rušné vozovky může zvýšit riziko rozvoje až o sedm procent.

Vědci provedli průzkum na 6,6 milionů lidí v kanadské provincii Ontario a zjistili, že jeden z deseti případů vzniku demence lze přičíst právě životu v blízkosti rušné silnice.

"Studie ukazují, že frekventované cesty mohou být zdrojem environmentálních stresorů, které by mohly být zdrojem vzniku demence," uvedl podle serveru doktor Hong Chen, který spolu s kolegy zkoumal lékařské záznamy obyvatel Ontaria ve věku 20 až 85 let.

Vědci však upozornili, že vznik demence u lidí bydlících poblíž silnic nesouvisí ani tak s hlukem nebo světlem. Na vině je znečištěné ovzduší, které zamořuje okolní vzduch. Lidé, kteří pobývají nedaleko silnic, jej dýchají prakticky neustále.

Odborníci také zkoumali, zda existuje souvislost mezi provozem na silnicích a vznikem Parkinsonovy nemoci či roztroušené sklerózy. Vztah mezi nemocemi a silniční komunikace ale nepotvrdili.

Demence nejčastěji postihuje starší lidi a způsobuje poruchy paměti, myšlení a chování. V těžkých případech může narušit schopnost vykonávat každodenní činnosti. Celosvětově ji trpí téměř 50 milionů lidí.

Témata:  bydlení zdraví silnice, dálnice auta

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy