Malta vznesla zásadní požadavek. Je řešení migrační krize na dosah?

Na začátku ledna se po Slovensku chopila předsednictví Rady Evropské unie Malta. Očekávalo se proto, že se na stůl opět vrátí jednání o migračních kvótách či případných alternativách. Podle dokumentu, který získal server Politico, už Malta vznesla k Evropské komisi jeden požadavek, který s migrací souvisí.

Ilustrační fotografie
reklama

Malta po komisi žádá, aby prozkoumala právní způsoby, jak poslat více migrantů a uprchlíků zpět do zemí původu. V dokumentu je komise vyzvána, aby „prozkoumala, jak interpretovat a aplikovat" právní dopady klíčového humanitárního zpravidla, které chrání migranty před navracením do země, kde mohou mít důvod k obavám z pronásledování.

Jak poukazuje Politico, toto téma je velmi palčivé především letos, kdy celou řadu evropských zemí čekají volby. Připomíná také, že se ve čtvrtek na Maltě sešli šéfové diplomacií zemí EU, aby před summitem, který se uskuteční příští pátek, téma probrali. Řeč byla mimo jiné o zřizování táborů v severní Africe – tedy místu původů celé řady migrantů a uprchlíků - kde by mohly být zpracovávány jejich žádosti o azyl.
 
„Lidé, kteří jsou terčem pašeráků, musí být ochráněni a přivedeni na bezpečné místo,“ uvedl německý ministr vnitra Thomas de Maizière. „Z tohoto bezpečného místa mimo Evropu bychom mohli do Evropy přivést jen ty, kteří vyžadují ochranu."

Jak poukazuje server, myšlenka posílat migranty zpět do Afriky není nová, v minulých měsících ji propagovaly země jako Maďarsko nebo Itálie. Teď však tato otázka „nabírá na obrátkách“, protože se stala ústředním bodem politické debaty ve Francii, Německu a Nizozemí, protože právě tyto státy letos čekají volby.

Maltský premiér Joseph Muscat varoval nedávno před „bezprecedentní" úrovní počtu příchodů migrantů přes Středozemní moře, které lze očekávat s příchodem jara. De Maizière dodal, že tento plán by zajistil, že by „uprchlíci nebyli přivedeni do Evropy, ale zpět na bezpečné místo“.

Mezi země, které jsou posuzovány z hlediska vybudování bezpečných táborů, podle serveru patří Egypt, Libye a Alžírsko - tedy země s nevalnou úrovní v oblasti lidských práv. Jeden z diplomatů doplnil, že tábory by měly vést humanitární organizace jako je UNHCR, tedy agentura OSN pro uprchlíky.

Maltský dokument není oficiální dokument vyjadřující linii jakéhokoliv členského státu EU, ale spíše východiskem pro diskusi, zdůraznil další diplomat.

Loading...
Témata: migranti | uprchlíci | Malta

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky