Italové se bouří: Uprchlíci dostanou byty a my ne?

Chudí Italové se bouří proti postupu tamních úřadů, které přidělují byty migrantům ze zemí Blízkého východu. Vadí jim, že oni na takové výhody nedosáhnou, přesto upozorňují, že nejsou rasisté. Jde jim prý jen o princip.

Diskuse: 1

Itálie, ilustrační fotografie
reklama

Obyvatelé římské chudinské čtvrti San Basilio zabránili marocké rodině ve vstupu do bytového domu pro sociálně slabé. Ubytování podle nich mají dostat nejprve Italové. Lidé však popírají, že by měli rasistické sklony, jejich odpor prý jen není chápán správně.

"To není rasismus, to je spravedlnost. Dívat se na ně, jak zabírají celý byt, zatímco my nemáme žádný, to se dá jen těžko strávit," řekl agentuře AFP šestadvacetiletý Enzo Morea, který je nezaměstnaný a který bydlí se svým otcem Adrianem několik měsíců v autokempu.

"Rozvedl jsem se, ztratil práci, nemohl jsem platit nájemné, takže jsem se sem nastěhoval se synem. Byli jsme tady, dokud nás nevyhodili. Nejprve jsme šli do jednoho sklepa, pak jsem si s trochou načerno vydělaných peněz koupil použitý karavan," řekl agentuře starší z mužů.
 
Podobných případů je ale mnohem více a někteří lidé se rozhodli jednat. Tři desítky obyvatel ze sousedství si stouply před dům, aby zablokovali vstup do jednoho z bytů, který marocká rodina dostala od správy sociálního zabezpečení. Podle některých svědků se začal stupňovat tón a začali se ozývat rasistické narážky. 

Marocký pár se třemi dětmi ve věku od jednoho do sedmi let se nakonec dal na ústup a vzdal se nejen bytu, ale i snahy žít v dané čtvrti. Na místo také dorazili policisté, aby uklidnili situaci. "Je to škoda pro město i jeho občany," reagovala starostka Říma Virginia Raggiová.

"Požádali jsme o byt podle pravidel, byli jsme v pořadníku od roku 2011 a máme na něj právo," upozornil další muž, který se přistěhoval do Itálie před deseti lety a pracuje v jedné montážní firmě. Adriano Morea také tvrdí, že žádal o sociální bydlení, a to již v roce 1991. Obyvatelé čtvrti také obvinili média, že zkreslují situaci v jejich čtvrti, když píší jen o rasismu nebo obchodu s drogami. 

"Nejsme rasisté, naše okolí je již po desítky let mnohonárodnostní. Ale připadá mi spravedlivější, když se uvolněné byty dají nejprve Italům," řekl podle agentury Simone Iacobini, který v San Basile žije 36 let. Dodal, že lidé jsou podráždění. Ve čtvrti totiž přetrvávají problémy s nezaměstnaností a kriminalitou, které nikdo neřeší.

Témata: Itálie | migranti | uprchlíci

Diskuze: Italové se bouří: Uprchlíci dostanou byty a my ne?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky