Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neplatíte za televizi? Omezíme vám internet. Česká televize shání peníze kde se dá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Česká televize zoufale shání peníze kde se dá. Koncesionářské poplatky jí zřejmě nestačí, a proto se uchýlí k radikálnímu kroku. Lidem, kteří nebudou platit za televizi, ač ji třeba nemají, omezí přístup na internetové vysílání.

Stále častěji používají lidé k přehrávání televizního vysílání jiné přístroje, než televize. Na svůj oblíbený pořad se dnes můžete podívat přes internet, na telefonu, tabletu či počítači, bez nutnosti hradit koncesionářské poplatky za užívání televize. To se ale veřejnoprávním médiím nelíbí a chtějí to zatrhnout.

Česká televize na svých webových stránkách nabízí nejen dvacetičtyřhodinové online zpravodajství, ale i další populární, zájmové či naučné pořady o celkové stopáži 3918 dní. Podle slov mluvčí Alžběty Plívové by na této službě ráda pracovala i nadále, ale pouze pro ty, kteří zaplatí 135 korun měsíčně na poplatcích.

"Vysílání by pak pro ostatní uživatele fungovalo i nadále, ale v omezené podobě," řekla Lidovým novinám mluvčí. V praxi to znamená, že přístup k plné verzi internetového vysílání a databázi by měli pouze plátci televizních poplatků bez ohledu na to, zda mají televizi. Ti ostatní by lidově řečeno "ostrouhali".

Nápad na zpoplatnění internetového obsahu není originální, již dříve ho zavedla například britská veřejnoprávní stanice BBC. Ta sice neumožňovala sledovat lidem neplatícím poplatky živé vysílání, měli ale přístup k online archivům pořadů. I to však v září vedení BBC utlo.

Očekává se, že se proti novému návrhu vzedme vlna nevole, podobně jako se stalo před dvěma lety, kdy Česká televize porovnala seznam koncesionářů s databázemi klientů dodavatelů elektřiny a obeslala zhruba 200 tisíc lidí s požadavkem na uhrazení. Tvrdila, že ten, kdo svítí, má i televizor. Podle LN to takto ze zákona funguje například na Slovensku.

Jak vše bude vypadat v praxi zatím televize neví. Jisté ale je, že na poplatcích od koncesionářů je finančně závislá. Příjmy z televizních poplatků totiž tvoří necelých 90 procent všech příjmů České televize, od roku 2009 ale bez přestání klesají.

Témata:  Česká televize

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy