Uprchlíci berou víc než důchodci. Teď jim dávky snížili, tak se stěhují za lepším

Migranti z celého Rakouska se stahují do hlavního města. Většina rakouských států totiž snížila výši dávek sociálního zabezpečení, které slouží žadatelům o azyl jako příjem a které mají pokrýt jejich základní životní náklady. Informuje o tom server The Local.

Diskuse: 8

Přijímání uprchlíků do Evropy
reklama

Lidé, kteří získali azyl v Rakousku, obvykle dostávají až 914 eur za měsíc, aby pokryli své základní životní náklady. Jenže některé oblasti - včetně států Dolního a Horního Rakouska, snížily tuto částku na 520 eur.

Kritici vídeňské vlády říkají, že došlo k značnému podcenění nákladů na poskytování potřeb žadatelů o azyl. Čísla ukazují, že rozpočet na sociální dávky musel být zvýšen na asi 130 milionů eur. Zástupci Vídně uvádí, že počet příjemců sociálních dávek „prudce roste kvůli přílivu z jiných spolkových zemích".
 
Od roku 2011 do roku 2013 se počet žadatelů o dávky, kteří přesídlili do Vídně, pohyboval kolem čtyř procent. Toto číslo se v roce 2015 zdvojnásobilo a tvoří asi osm procent (14,414 lidí).

Opoziční strana ÖVP tvrdí, že Vídeň je v „rozpočtové krizi" z důvodu nárůstu výdajů na sociální zabezpečení, a požaduje kvůli tomu mimořádné zasedání městské rady. Sonja Wehselyová, radní zodpovědná za sociální věci, říká, že jen malé procento lidí, kteří jsou zcela závislé na těchto dávkách, a že počet „velkých uprchlických rodin" je malý.

Připustila však, že špatný hospodářský růst, nedostatek pracovních příležitostí a zvýšení počtu lidí, kterým byl udělen azyl, způsobily zvýšení nákladů, a že tento problém stal „politickým krmivem pro ÖVP a pravicovou strany Svobodných (FPÖ)".

Tvrdí, že pokud budou dávky omezeny, pak zranitelným osobám hrozí, že spadnou do sféry bezdomovectví, chudoby a že začnou páchat trestnou činnost. Je prý naopak přínosné, když ve městě bude panovat sociální rovnost a mír.

Reinhold Lopatka, politický vůdce parlamentní skupiny ÖVP nedávno uvedl, že sociální systém ve Vídni je obzvláště nespravedlivý a že uprchlíci, kteří v Rakousku získali azyl, dostávají více peněz ze strany státních orgánů, než dostávají zemědělci na důchodech.

„Mluvil jsem se zemědělcem, který celý život tvrdě pracoval. Teď dostává penzi 620 eur a jeho syn ho musí dotovat, aby měl na jídlo. Ve Vídni v současné době migranti dostanou 837,60 eur ačkoli nikdy našemu systému dávek nepřispěli," dodal.

Loading...
Témata: migranti | uprchlíci

Diskuze: Uprchlíci berou víc než důchodci. Teď jim dávky snížili, tak se stěhují za lepším

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 8, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeno posledních 8 komentářů. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky