Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Statisíce neidentifikovaných uprchlíků v Evropě?

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Evropské země se potýkají s migrační krizí na návrh Evropské komise by si měly přerozdělit uprchlíky, aby tak pomohly nejvíce postiženým zemím. Nejde ale o jediný problém, který musí starý kontinent řešit. Potulují se po něm také stovky tisíc migrantů, kteří dosud nebyli identifikováni.

Současnou migrační krizi může zmírnit pouze okamžité uzavření hranic Evropské unie a úprava zákonů. V rozhovoru pro vydání maďarského deníku Magyar Idoko to uvedl bývalý vysoce postavený důstojník tajných služeb József Horváth.

Horváth rovněž varuje, že problémy s migranty například v Německu nebo Rakousku a jejich chování nejsou to jediné, s čím se Evropa potýká. Podle něj se v současnosti "potuluje" po Evropě několik stovek tisíc migrantů, kteří dosud nebyli neidentifikováni a neví se, kde by se mohli zdržovat.

Situace v Evropě je podle něj kritická i přesto, že v současnosti přichází migrantů méně. "Mnozí z půldruhého milionu lidí, kteří přišli v uplynulém období, se nekontrolovaně potulují po Evropě. V Německu zmizelo ze systému 400 tisíc lidí a ve Švédsku několik desítek tisíc," dodal.

Řešením by prý bylo, kdyby se Evropa dokázala zabezpečit tak, aby do ní nepřišel už ani jeden migrant. Domnívá se, že pouze prověřování těch, kteří už v Evropě jsou, zabere nejméně pět až deset let.

Příchodem dalších stovek migrantů denně by se podle bývalého rozvědčíka spustil nekontrolovatelný proces. "Dokud to neukončíme, můžeme konstatovat, že sedíme na zdravotní, bezpečnostní i zpravodajské časované bombě, kterou zatím nikdo nechce zneškodnit," varuje důrazně Horváth.

Témata:  EU uprchlíci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy