Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Myší trus, špína, plíseň, vajgly: I tady lidé v létě obědvali

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Hned 18 provozoven nechala v průběhu letních měsíců zavřít Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Inspektoři se zaměřili na dodržování hygienických a dalších předpisů. V létě, kdy vysoké teploty přejí množení bakterií, opět objevili šílený nepořádek v zázemí restaurací, obchodů nebo skladů s potravinami.

"Kontrolu inspektoři zaměřili na všechny typy provozů v kompetenci SZPI, tedy společné stravování - restaurace, rychlá občerstvení, pivnice, cukrárny a podobně - a dále také na maloobchodní prodejny, velkoobchod a výrobu potravin," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Mezi osmnácti uzavřenými provozovnami bylo 11 restaurací, 4 obchody a tři velkosklady s potravinami. "Důvodem byl zejména neakceptovatelný stav hygieny v provozovnách, kdy u nabízených pokrmů nebo skladovaných potravin nebylo možné zajistit jejich bezpečnost při konzumaci spotřebitelem," vysvětluje Kopřiva.

Foto ZDE

"Inspektoři na místě zaznamenali zejména dlouhodobě zanedbaný úklid v podobě vrstev mastnoty, prachu a zbytků potravin na kuchyňských zařízeních, podlaze a skladech potravin, výskyt škůdců a jejich trusu, plíseň na stěnách, nezvládnutý odvoz odpadu, absence přístupu k teplé vodě a podobně," popsal Kopřiva nejčastější pochybení.

Mluvčí také upozornil na to, že v kontrolovaném období neuzavřeli inspektoři jedinou výrobnu potravin. Dlouhodobě nejproblematičtější jsou podle SZPI restaurace, kterých inspektoři tradičně nařídí uzavřít nejvíce.

Přehled provozoven, které inspektoři v létě nařídili zavřít, najdete na stránkách inspekce ZDE.

Témata:  Státní zemědělské a potravinářské inspekce restaurace

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy