Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoké teploty matou rostliny, kvetou třešně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Počasí letos překvapuje nejen lidi, ale také přírodu. I když se nám pomalu blíží podzim, ten letos přijde 22. září, někde to vypadá, jako by v Česku bylo teprve jaro. Místo, aby stromyshazovaly listí, začínají naopak nasazovat nové květy.

Minulý rok jsme během září nosily mikiny a kalhoty, teploty se pohybovaly kolem 20°C, letos nás i první týden v září čekají vysoké teploty a slunné počasí. Na teplý začátek září reagují i stromy, které se ale nechystají na nadcházející podzim, ale naopak mají jaro.

Takový úkaz lze vidět třeba na stromech v Brodci u Mladé Boleslavi, kde čtenářce Andree rozkvetly na zahradě třešně. Přírodu nemusí vždy mást jen teplé počasí, na neobvyklou dobu kvetení může mít vliv i několik dalších faktorů, jako je například prořezávání.

To ale nemění nic na tom, že v září třešně normálně nekvetou. I pozdní odrůdy plodí v 7. třešňovém týdnů, tedy během července. Třešňové týdny se začínají počítat s dozráváním první odrůdy, to je obvykle kolem 1. týdnu v červnu.

Témata:  počasí Příroda

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy