Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Džihádisté z IS hledají, kam by utekli a šířili svá zvěrstva

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: YouTube

Islámský stát na Blízkém východě utrpěl značné ztráty. Velitelé džihádistů se proto zaměřují na nové oblasti v jihovýchodní Asii, varují odborníci. Problém se týká také destinací, které jsou u turistů z Evropy velmi oblíbené.

Indonésie, Thajsko, Malajsie a Filipíny – to všechno je živná půda pro radikalizaci ze strany IS, který v poslední době ztratil některé důležité blízkovýchodní pozice. Američany podporované koaliční síly začínají mít převahu v Sýrii, Iráku i Afghánistánu – a to nutí teroristy, aby si hledali základny jinde.

Zatím poslední drtivou porážku zaznamenali džihádisté v severosyrském městě Manbidž, které IS ovládal více než dva roky. Porážka radikálů vyvolala mezi tamními obyvateli doslova nadšení, mnozí z nich byli totiž doslova používáni jako lidské štíty.

Bojovníci byli nuceni uprchnout na sever k turecké hranici. Analytici se ale teď podle serveru Express obávají, že právě jihovýchodní Asie bude poskytovat živnou půdu pro IS, protože region je již domovem různých násilných fanatiků, kteří sdílejí pokřivený pohled této barbarské skupiny.

Nebezpečné teroristické skupiny působí třeba v Indonésii, Thajsku, Malajsii a na Filipínách, a proto panují obavy, že by se mohly spojit s IS a vytvořit silné regionální džihádistické hnutí.

Ze smrtících pumových útoků na thajská turistická letoviska Phuketu a Hua Hin, ke kterým došlo minulý pátek, byly obviněny tamní muslimští separatisté, kteří se pokouší vyvolat vzpouru na jihu země. Tato oblast je vyhledávaným místem třeba pro mladé britské baťůžkáře, kteří mají rádi slunné pláže a pomalý životní styl.

Stovky islámských extrémistů z jihovýchodní Asie cestovaly do Sýrie a Iráku, aby se staly bojovníky IS, a teď se vracejí domů – a mají financování, bojové dovednosti, informační dovednosti a přístup k teroristickým sítím. Rohan Gunaratna, ředitel Mezinárodního centra pro politické násilí a výzkum terorismu, řekl serveru Politico: „IS poslal statisíce dolarů do jihovýchodní Asie na plánování, přípravy a provádění útoků."

Jednotka s názvem Katibah Nusantara vedená třemi indonéskými ozbrojenci v Sýrii údajně zastupuje lidi z jižní Asie bojující za IS. Údajně má asi 200 bojovníků. Její členové šíří propagandu, získávají nové bojovníky a koordinují útoky. Právě oni jsou zřejmě v kontaktu s teroristickými organizacemi ve svých rodných zemích.

„Ekonomicky je jihovýchodní Asie velmi unikátní. Vzhledem k sousedním zemím, včetně těch s velkou muslimskou populací, jako je Indonésie, Malajsie a jižní Filipíny, je jen přirozené, že se IS chce do tohoto regionu podívat," vysvětluje Vikram Rajakumar, analytik Mezinárodního centra pro politické násilí a výzkum terorismu v Singapuru.

Témata:  Islámský stát

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

Jak na mimosoudní řešení sporů

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy