Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Očkování, pas a čipování. Připravte pejska na cestu do ciziny

Štěně, ilustrační fotografie
Štěně, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Chystáte se na dovolenou a svého psího mazlíčka berete sebou? V první řadě je třeba ohlídat legislativní podmínky, za jakých smíte do konkrétní země se zvířetem cestovat.

Do zahraničí by mělo zvíře cestovat v dobrém zdravotním stavu. Proto je dobré požádat veterináře o preventivní zdravotní prohlídku. Zkontrolujte si platnost očkování a odčervení, pokud by měla vypršet během pobytu v zahraničí, nechte pejska přeočkovat alespoň týden před plánovaným odjezdem.

Exotické země bohužel představují pro pejsky vyšší riziko v podobě nemocí parazitárního a bakteriálního původu. Ve vašem vlastním zájmu si zjistěte eventuální výskyt nakažlivých chorob přenosných na psy a pokud lze, nechte jej naočkovat.

Komáři přenášejí původce srdeční červivosti a muchničky jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy. Tato onemocnění se vyskytují zejména v zemích kolem Středozemního moře, tedy v Chorvatsku, Černé Hoře, Itálii, Řecku, Francii, Španělsku a severní Africe.

Lékaři proto také doporoučejí používání antibakteriálních přípravků, ideálně v kombinaci s repelentem. Tak zvíře ochráníte před kontaktem s parazitem i před přenosem onemocnění. "Obvykle doporučuji repelent, dobře se osvědčil Advantix spot-on," uvedl MVDr. Ivan Stuchlík.

Cestování jedině s pasem

Některé země vyžadují stanovení sérologické hladiny protilátek proti vzteklině. Bez nich vás nemusí pustit přes hranice, proto je vždy lepší si požadavky každé země prověřit. Na odběry zajděte včas, na výsledky budete čekat.

Zejména v exotických zemích mohou vyžadovat i jiná specifická očkování, eventuálně karanténu. Informovat se můžete na Státní veterinární správě nebo na velvyslanectví příslušné země.

A můžete vyrazit

Na cestu je dobré vyrazit v chladnějším počasí, nejlépe brzy ráno nebo večer. Pejska na cestu řádně vybavte. Zajistěte na cestu dostatek oblíbeného krmiva i vody. Ideálně zabalte i psí hračku a deku.V horku je možné chladit hřbet a tlapky zvířete mokrým hadrem. Existují i speciální oblečky na léto, které pejska ochladí. Nedovolte psovi chladit se vykláněním hlavy z okna za jízdy, hrozí mu tak zánět spojivek.

V průběhu cesty nezapomeňte psa pravidelně venčit. "Nikdy nenechávejte zvířata v uzavřeném autě za slunečného dne. Na dovolené také pejska příliš nevystavujte slunci, vodu pro něj mějte ideálně vždy u sebe," uzavřel Ivan Stuchlík.

Témata:  Zvířata Cestování

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy