Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo dává stamiliony na migraci: Neví, komu pomáhá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Česko v letech 2011 až 2015 vydalo z evropských dotací na migrační krizi přes 700 milionů korun. Kontroloři z Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) teď prověřili 49 vybraných projektů. Ministerstvo vnitra ale není schopné přesně určit, kolika lidem programy na integraci a zlepšení podmínek cizincům pomohly. Výsledek úředníci pouze odhadují.

Kontroloři z NKÚ se zaměřili na programy usilující o zlepšení podmínek azylantů, jejich integraci v Česku, návrat do zemí původu nebo na ostrahu vnějších hranic. V letech 2011 až 2015 čerpalo Česko z fondů EU na tyto programy přes 727 milionů korun. Inspektoři prověřili 49 konkrétních programů, na které Česko dalo 90 milionů z evropských dotací.

"I když se podařilo řadu cílů programů migrační politiky splnit, systém vyhodnocování jejich dopadů neumožňuje přesně zjistit, kolik konkrétních lidí z nich mělo prospěch," upozorňují inspektoři NKÚ ve své zprávě na největší úskalí, na které při kontrole narazili.

"Podle kontrolorů není vyhodnocení programů migrační politiky spolehlivé. Není totiž možné zpětně zkontrolovat údaje o klientech jednotlivých projektů. Ministerstvo vnitra nepožadovalo, aby příjemci dotací evidovali klienty podle data narození. Přitom právě podle tohoto údaje ministerstvo pobyt cizinců v ČR sleduje. Systém vyhodnocení proto svědčí spíše o intenzitě využívání služeb než o konkrétních lidech, kteří službu využili," uvádí NKÚ ve své zprávě.

Za problém nemůže jen české ministerstvo vnitra, ale také Evropská komise. Ta totiž nepožadovala, aby členské státy takové statistiky vedli. Ministerstvo tak může jen odhadnout, kolika lidem konkrétně programy na integraci cizinců v Česku pomohly. Podle odhadů ministerstva programy, na které dalo přes 288 milionů korun, pomohly 74 tisícům osob.

S největšími obtížemi se potýkaly programy, které měly migrantům pomáhat při dobrovolných návratech do zemí původu. Z peněz, které na ně ministerstvo vyčlenilo, se podařilo vyčerpat jen necelou třetinu. Podle NKÚ je na vině nezájem neziskových organizací o podobné projekty a také neochota uprchlíků podobné programy využívat. NKÚ ale upozornil na to, že problémy s plněním cílů v oblasti navracení migrantů do zemí původu mají všechny Evropské státy. 

Témata:  Ministerstvo vnitra uprchlíci CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy