Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Revoluce v umělém oplodnění: Stát ho chce povolit i ženám bez muže

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Nezadané ženy by mohly už brzy mít šanci pořídit si dítě, aniž by k tomu potřebovaly partnera. Ministryně Michaela Marksová plánuje povolit těmto ženám umělé oplodnění. Doposud mohli lékaři pomáhat s početím jen párům. Touží po dítěti, ale nemají partnera, se kterým by si ho mohly pořídit. Takové ženy měly doteď smůlu nebo musely obcházet zákon. Nezadané ženy totiž nemají v Česku na asistovanou reprodukci nárok. To chce ale už brzy změnit ministryně práce a sociálních věcí. Píše o tom web ihned.cz.

Podle ní se nezadané ženy do umělého oplodnění nehrnou, pokud si nejsou jisté, že to zvládnou, především z hlediska finančního. Povolit asistovanou reprodukci ženám bez partnera je přitom i v zahraničí spíše ojedinělá praxe. Legální je například v Belgii, Británii, Dánsku či Španělsku, píše web ihned.cz. 

I to je jeden z důvodů, proč by Marksová byla pro změnu zákona. Slibuje si od toho příliv zahraničních pacientek. Kromě toho by novinka pomohla třeba i lesbickým párům. Marsková by ji chtěla prosadit do konce tohoto volebního období.

Není to ale tak, že by dodnes žádné nezadané ženě v Česku nedopomohli k dítěti lékaři, musely ale obejít zákon. Domluvila se například s kamarádem, aby před lékaři vystupovali jako pár a aby jí podepsal souhlas s umělým oplodněním. U porodu pak jednoduše uvedla, že je otec neznámý.

Lidí, pro které je umělé oplodnění jedinou nadějí, stále přibývá. Podle statistik se každé pětadvacáté dítě narodí ze zkumavky. Ministerstvo zdravotnictví podle webu ihned.cz plánuje zvýšit počet pokusů, na které by pacientkám přispívala pojišťovna, ze čtyř na šest. Zvýšil by se také věk žen, které by měly na příspěvek nárok, z 39 na 43 let. Umělé oplodnění stojí v průměru 50 tisíc, pojišťovna hradí dvě třetiny.

Témata:  rodina děti

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy