Češi nechtějí uprchlíky a islám. Jsou xenofobní? Historik má jasno

Evropa jako symbol silné velmoci je dnes dávno pasé. Nachází se v obrovské a fatální krizi, má ale stále potencionál se z této recese dostat. Tvrdí to autor trojdílné Husitské epopeje a historik Vlastimil Vondruška.

Zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem
reklama

Podle historika by se politika měla odehrávat podle toho, co potřebují lidé, což je důvod, proč vzniklo husitské hnutí. "Tak to v dějinách chodí vždy," řekl Radiožurnálu historik a dodal, že čím později toto vládnoucí elity pochopí, tím větší škody nastanou.

Historie se podle něj opakuje a něco podobného už se odehrálo dříve, konkrétně na počátku 14. století, kdy byli v Německu pronásledovaní kacíři a české země vždy podávaly pomocnou ruku těm, kteří to potřebovali. Část této sekty se tak přestěhovala do jižních Čech.  "Velice mistrně kamuflovali, že přijali správné pojetí víry, ale po celé generace si udržovali jako úzká skupinka své kacířské představy, měli své kazatele," dodal.

Historik upozorňuje, že české země byly podle otevřené už ve 13. století německým kolonistům, později kacířům, novokřtěncům, židovské komunitě, obecně byli Češi jedni z nejtolerantnějších zemí z celé Evropy.

Na otázku, jestli jsme jako nrod exnofobní, historik odpovídá: "Vždycky jsme byli otevření, ale má to jednu hranici. Všichni totiž přicházeli s tím, že boudou ctít českého panovníka, respektovat naše zákony, byli více méně naší víry a museli se umět uživit. A pokud nechcete přijmout někoho, kdo se chová nepřátelsky, komu nerozumíte, koho byste museli živit, tak to přeci není xenofobie," podotkl.

Témata: Česko | islám | uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky