Počet uprchlíků v roce 2060? Analýza přináší neveselý výhled do budoucna

Různé organizace a uskupení předpovídají, kolik migrantů do Evropy v nejbližších letech dojde. Některé odhady jsou nastaveny až do roku 2060. Think-Tank Evropské hodnoty v této souvislosti vydal odborný podklad analytičky Markéty Blažejovské ze skupiny Migration Policy Task Force, která se zabývá azylovou a migrační politikou.

Evropa zachraňuje uprchlíky
reklama

Autorka poukazuje na odhady Evropské komise, která v listopadu 2015 vydala krátkodobou předpověď. Podle ní do roku 2017 přijdou další tři miliony žadatelů o azyl. „Příchod tří milionů uprchlíků bude podle Komise znamenat nárůst evropské populace o 0,4 % lidí, poté co někteří z příchozích nezískají mezinárodní ochranu (a předpokládá se tedy jejich návrat). Tato prognóza se, na rozdíl od dalších, týká jen příchozích žadatelů o azyl, nevztahuje se na legální ekonomickou migraci a další migrační toky," upozorňuje Blažejová v dokumentu.

Dlouhodobější předpověď pak vydala OSN. Ta předpokládá, že do roku 2050 přijde do Evropy celkem 31 milionů migrantů. „Mezi hlavní cílové země (s více než 100 000 příchozích ročně) budou v Evropě patřit Německo, Velká Británie a Itálie. Největší zdrojové země jsou uvedeny pouze v celosvětovém měřítku: Indie, Bangladéš, Čína, Pákistán a Mexiko. Vedle ekonomické migrace, kterou OSN vykládá jako důsledek rozdílů v příjmech mezi jednotlivými zeměmi, se zde již předpokládá důležitý vliv uprchlických vln," píše autorka.

S ještě delším časovým horizontem pracje již populační projekce Eurostatu z roku 2013, alespoň podle další zprávy Evropské komise z letošního roku. „V horizontu do r. 2060 se zde předpokládá příchod celkem 55 milionů migrantů, z nichž 40 milionů bude mířit do eurozóny: 15,5 milionu do Itálie, 9,2 milionu do Velké Británie, 7 milionů do Německa a 6,5 milionů do Španělska. Data z doby před uprchlickou vlnou předpokládala, že dojde k postupnému vývoji počtu příchozích s kulminací v roce 2040 (1,364 tis. migrantů) a postupným snižováním ročního přírůstku migrantů až na 1,037 tis. v roce 2060," vysvětluje Blažejovská.

Autorka poukazuje na to, jak obtížné je přesně takový čísla předpovědět. „Klíčové pro nás je, že většina modelů předpokládá pokračování dosavadního vývoje migračních toků, a tedy jejich stabilitu v čase. Vysoká chybovost odhadů je pak důsledkem toho, že skutečné migrační toky jsou naopak velmi dynamické, tedy nestabilní,"připomíná analytička.

Příkladem je třeba současné dění spojené s migrační vlnou. „Nepředvídaná uprchlická vlna ze Sýrie a Iráku, kterou Evropa právě zažívá, navíc zjevně ovlivnila dynamiku migračních toků v celém regionu. K uprchlíkům se připojili také mnozí ekonomičtí migranti, například z Afghánistánu (odhaduje se 20% podíl Afghánců na počtu příchozích podle UNHC, jsou po Syřanech druzí nejpočetnější mezi žadateli). Vznikly nové převaděčské sítě a kromě toho došlo a stále dochází k radikálním změnám v imigrační politice Evropské unie nejen de iure, ale zejména de facto. Nečekaná uprchlická vlna, coby důsledek ozbrojeného konfliktu, tak navíc významně zasáhla do očekávaného průběhu jiných migračních toků," vysvětluje Blažejovská.

Loading...
Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky