Tisíce uprchlíků do Česka? Zvládneme je, zní od velmi známého politika

Česká republika je ochotna přijmout od září v průběhu dvou let 1 500 uprchlíků, hovoří se ale i o vyšších číslech. Šéfporadce premiéra a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla se domnívá, že přijetí takového množství uprchlíků by ale naše země měla vcelku bez problému zvládnout.

Diskuse: 2

Zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem
reklama

"V České republice existuje řada politických uskupení, která formulují velmi nepřátelské postoje vůči lidem, kteří přicházejí z válečných oblastí," řekl Špidla Českému rozhlasu v pořadu Interview Plus.

Češi podle něj berou uprchlíkům základní hodnotu, kterou mají: "Stále jsou to lidé a jsou v katastrofální nouzi, kterou si absolutně nedovedeme představit. Kdo nezažil, tak prostě neví, co to je být tři roky v bombardovaném městě," dodal.

Podle něj tak v oblasti vysvětlování Evropské unii stále něco dlužíme. "Musíme si uvědomit a musíme vysvětlovat, že jsme schopni ta množství uprchlíků, která připadají v úvahu, zvládnout," podotkl.

Přiznává, že to sice nebude lehké, vláda je ale prý schopná zvládnout jak bezpečnostní otázku, tak humanitární závazky. "Když popíšete přesně situaci a sejmete z ní předsudky a nepravdivá vyjádření, tak v takový okamžik se atmosféra debaty výrazně mění," dodal.

Špidla se domnívá, že Česká republika je schopná se řešení krize úspěšně postavit. "Náš stát není slabý, a je schopen společně zvládat bezpečnostní i humanitární povinnosti které má," řekl Rozhlasu.

Loading...
Témata: uprchlíci

Diskuze: Tisíce uprchlíků do Česka? Zvládneme je, zní od velmi známého politika

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky