Za jednoho odmítnutého uprchlíka zaplatíme 176 tisíc? Takto prý vypadá jedna z možných variant

Ministři vnitra Evropské unie dnes budou pokračovat v jednání o řešení uprchlické krize. Podle některých zdrojů by z výsledné dohody mohla vypadnout zmínka o povinných kvótách. Podle renomovaného serveru Politico.eu by však toto kompromisní řešení, o které usiluje i Česko, sebou neslo i nutnost se z přijímání migrantů „vykoupit“.

Ilustrační fotografie
reklama

Po pondělním jednání zástupců V4 s Lucemburskem a Lotyšskem je zřejmé, že nalezení shody na povinných kvótách nebude zřejmě možné. Pokud se v úterý ministři osmadvacítky neshodnou, o celé věci zřejmě ve středu rozhodnou na summitu až premiéři zemí EU.

Podle nepotvrzených informací by se mohlo jednat i o dohodě, ze které by byly vypuštěny zmínky o povinném přijímání uprchlíků, státy by si tudíž mohly rozhodnout samy. To naznačil i server Politico.eu. S odkazem na nejmenovaného diplomata píše, že je spíše náhoda, že navrhovaná čísla zhruba odpovídají tomu, kolik jsou jednotlivé země ochotny přijmout uprchlíků.

Server také upozorňuje, že největšími odpůrci kvót jsou i nadále „Rumuni, Češi a Slováci". Na stole je také prý také „mimořádný návrh", podle kterého mohou země odmítnout podílet se na programu přesidlování uprchlíků. Pokud by se tak stalo, je podle serveru jednou z možností zaplatit „příspěvek" do sociálního fondu EU, který by byl 6500 eur (necelých 176 tisíc korun) na jednoho uprchlíka, který nebude přijat.

Druhou variantou pak prý je možnost požádat o pozdější přijetí uprchlíků až o šest měsíců. V tomto případě by pak ale bylo nutné okamžitě přijmout alespoň 30 procent uprchlíků ihned, ostatní by bylo možné přesídlit později.

Německo a Francie jsou pak podle serveru ochotny v rámci přijetí tohoto programu vyplatit zemím určité finanční kompenzace. Cílem by mělo být to, aby nebyla úplně zničena evropská solidarita.

Loading...
Témata: CZK | uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky