Uprchlíci se smartphony? Novinář si na ně posvítil a toto zjistil

Častým argumentem odpůrců migrantů je to, že uprchlíci nemohou být tak chudí, když si sebou do Evropy přináší chytré mobilní telefony. To je nejen v České republice jedním z „důkazů“, že migranti peníze mají, protože si mohou dovolit koupit takové technické vychytávky. Jste idioti, když vás to překvapuje, vzkazuje prostřednictvím britského serveru Independent komentátor a novinář James O'Malley.

reklama

„Hele, lidi prchající před válkou v Sýrii nejsou chudí. Podívejte se, všichni mají smartphony," ozývá se často nejen v českých, ale i v britských a německých médiích, i na sociálních sítích.

„Jste překvapeni, že syrští uprchlíci mají smartphony? Mrzí mě, že vás musím zklamat, ale jste idioti. nemusíte být bílý obyvatel Západu, abyste mohli vlastnit relativně levný kus technologie," napsal pro Independent novinář.

Dodává, že fakt, že migranti vlastní mobilní telefon je podle některých Evropanů vylučuje z kategorie těch, kteří potřebují pomoc. „Na povrchu to může vypadat jako xenofobie, ale je to vlastně docela progresivní postoj. Před několika týdny si protiimigrační brigáda stěžovala, že přistěhovalci jsou nekvalifikovaní a že chtějí čerpat výhody ze sociálního systému. Teď argumentují, že uprchlíci jsou příliš bohatí, a proto by se pomoc měla zaměřit spíše na ty chudé," popisuje nálady v Británii O'Malley.

Zároveň pokládá otázku, proč přesně by vlastně lidé měli být překvapeni, že uprchlíci vlastní mobilní telefony?

„Sýrie není bohatou zemí, ale není to ani země chudá. Podle Světové banky je řazena mezi země s 'nižšími středními příjmy'. V roce 2007, což je poslední rok, kdy jsou statistiky k dispozici, měla Sýrie HDP na jednoho obyvatele 1850 dolarů, což je více než v té době v Egyptě, kde to bylo jen 1620 dolarů," vysvětluje novinář.

Z těchto čísel se podle něj dá usuzovat, že je v Sýrie a Egypt jsou na tom finančně podobně. „Podle statistik CIA World Factbook bylo v roce 2014 v Sýrii 87 mobilních telefonů na 100 obyvatel, v Egyptě to bylo 110 telefonů na 100 obyvatel, v Británii dokonce 123 přístrojů na 100 obyvatel.

„V roce 2011 jsme viděli Egypťany, kteří se vydali do ulic a prostřednictvím síly svých mobilních telefonů získali širokou podporu díky aplikacím a sociálním sítím. Což vyvolává další otázku: Proč akceptuje, že Egypt může mít telefony, které vyvolaly revoluci, a přesto jsme překvapeni, že bohatší země, která je v podobné situaci, je na tom podobně?" nechápe O'Malley.

„Takže víme, že Sýrie není špinavě chudá a víme, že tam mají hodně mobilních telefonů, tak proč smartphony? No, a proč ne? Na Západě mnoho lidí vlastní stolní počítač, notebooku, tablet a také smarthone. Ale pokud byste se měli vzdát svého majetku a žít z 1850 dolarů ročně, za které si koupíte oblečení a jídlo, co byste si koupili potom? Je těžké si představit užitečnější věc než smartphone, zvlášť pokud utíkáte z domova," píše novinář.

Důvod, proč podle něj Syřané mají chytré telefony a ne třebas staré Nokie 3210 je stejný, jako když technologie nakupují lidé kdekoliv jinde v obchodě. Smartphony s Androidem, kamerou či velkou obrazovkou se podle něj dají koupit za pár korun, nemluvě o tom, že s každou novou kolekcí telefonů cena té předchozí výrazně klesá.

„Takže odpověď na to, jestli bychom měli být překvapeni, že mnoho syrských uprchlíků vlastní smartphone, je hlasité NE. Svět nestojí na binární opozici mezi chudými a bohatými – a my bychom měli upravit naše předpoklady o některých zemích," uzavírá O'Malley.

Loading...
Témata: mobily | uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky