Hrozí zánik Evropy, varuje premiér. Migrantů přijdou miliony

Maďarský premiér Viktor Orbán varuje před nekonečnou vlnou uprchlíků a tvrdí, že pokud Evropa neochrání své hranice, stanou se brzy Evropané na starém kontinentě menšinou.

Ilustrační fotografie
reklama

Orbán promluvil v maďarském rozhlase v souvislosti s uprchlickou krizí, která svírá Budapešť a čtyřicet kilometrů vzdálené Bicske, kam z nádraží Keleti převezli stovky uprchlíků.

"Většina uprchlíků, kteří k nám přicházejí, nejsou muslimové, ale křesťané. Evropa je ohrožena obřím přívalem lidí. Dnes mluvíme o tisících ale příští rok to budou miliony. Brzy zjistíme, že jsme v Evropě menšinou," varoval.

V Bicske u Budapešti strávilo 500 migrantů noc v odstaveném vlaku na nádraží v Bicske,kam se vlámali a kde je policie ve čtvrtek přiměla vystoupit ze soupravy původně mířící do Šoproně na maďarsko-rakouských hranicích. Uprchlíci se podle agentury MTI nadále odmítají přesunout do záchytného tábora a dožadují se umožnění cesty do Rakouska a Německa.

Běženci ve čtvrtek dopoledne nastoupili na Východním nádraží (Keleti) v Budapešti do vlaku v mylné naději, že je odveze k rakouským hranicím. Policie v Bicske soupravu zastavila a nechala všechny vystoupit. Zatímco migranty vyzvala, aby nastoupili do přistavených autobusů, ostatní pasažéři mohli jiným vlakem pokračovat v cestě.

Uprchlíci, až na 16 výjimek, odjet autobusy do přijímacího střediska odmítli, přetlačili řady policistů a vrátili se do odstaveného vlaku. Došlo přitom k drobným potyčkám.

Agentura MTI ve čtvrtek večer informovala, že podobná situace zavládla na nádraží v obci Nagyszentjános u města Győru na západě země. Kolem 140 běženců tam bylo odpoledne přinuceno vystoupit z vlaku vypraveného z Keleti a policie se je snažila přesvědčit k odjezdu do blízkého záchytného tábora k registraci.

"Chceme jet do Vídně" provolávalo podle MTI zhruba 30 protestujících lidí, většinou mužů. Tvrdili přitom, že mají všechny nezbytné dokumenty a nechápou, proč je chce policie kontrolovat. I tady, stejně jako v Bicske, migranti odmítali přijmout jídlo a vodu, které jim nabízela policie.

Podle ranní zprávy agentury stovka lidí do přistavených autobusů skutečně nastoupila a odjela. Až v noci na dnešek se podvolilo i zbylých 39 většinou syrských mužů.

V Budapešti setrvávají na nádraží Keleti stovky migrantů v naději, že budou nakonec moci odjet do Německa. Podle agentury APA byl ráno sice vypraven jeden přímý vlak k rakouským hranicím, do Hegyeshalomu, ale běženci do něj nenastoupili, protože vagony byly pouze místenkové.

Loading...
Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky