Nové uprchlické kvóty. Uprchlíků budeme muset přijmout třikrát víc

Evropská komise vypracovala nový plán kvót, které řídí přerozdělování uprchlíků v členských zemí Evropské unie. Česko bych jich nově mělo přijmout třikrát víc, než bylo původně v plánu. Celkem se hovoří o 5513 lidí.

Evropa zachraňuje uprchlíky
reklama

O změnách v kvótách informují některá evropská média. Přerozdělování uprchlíků, kteří prchají z válkou postižených zemí za lepším životem do Evropy, řešila Evropská unie už v květnu.

Teď už je ale situace opět jiná a uprchlíků by jednotlivé země měli podle nových kvót přijmout daleko víc, než se původně zamýšlelo. Česko by nově místo 1853 imigrantů mělo poskytnout domov 5513 lidem. Kvóty bude projednávat příští summit EU.

Proti kvótám je ale většina členských zemí, včetně České republiky. Dá se tedy předpokládat, že se na nich nejvyšší představitelé Unie nedohodnou. Uprchlické kvóty ale neplatí ve všech zemích, výjimky v azylové politice má Velká Británie, Irsko a Dánsko.

V poslední době přitom země nejvíce zasažené uprchlickou krizí v čele s Německem volají po spravedlivém přerozdělování migrantů. "Kvóty přistěhovalce nezastaví a nezabrání tomu, aby umírali v nákladních autech nebo v lodích," cituje čtvrteční deník Bild slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka. Většina uprchlíků totiž míří do Německa, Švédska nebo Británie a v tranzitních zemích zůstávat nechtějí. Kvóty jsou proto podle politiků bezpředmětné.

Svůj odmítavý postoj ke kvótám vyjádřila taky třeba Litva. "Chceme pomáhat těm, kteří se bojí o život a prchají před válkou, ale ne těm, kteří prostě jen chtějí lepší život," řekl Bildu litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius.

Podle některých politiků selhává EU především v ochraně vnějších hranic, výjimkou jsou Španělsko a také Maďarsko, které proti uprchlíkům postavilo plot. Situace v Maďarsku je ale v posledních dnech hodně vyostřená. O střetech uprchlíků s policií si můžete přečíst tady.

Loading...
Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky