Zděšení poslanci: Mafie v Česku využívá uprchlickou krizi. Padělá doklady a pašuje migranty

Informace, které poskytlo ministerstvo vnitra poslancům a které zazněly na schůzi bezpečnostního výboru, některé zákonodárce doslova šokovaly. Nejvíce zaujaly zmínky o českých pašerácích nebo o falšování osobních dokladů.

Zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem
reklama

Podle prvního náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka bylo ke konci července evidováno asi 459 tisíc cizinců s povolením k pobytu, což je asi o 6800 osob více než na konci minulého roku. „V souvislosti s nelegální migrací bylo za sedm měsíců letošního roku zjištěno 4 095 osob. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 se jedná o nárůst 1 689 osob," cituje náměstka server Blesk.cz. Loni také bylo zadrženo 4822 nelegálních migrantů, což je nejvyšší číslo v dějinách.

„K trestné činnosti je využíváno – i v roce 2014 píše zpráva – placených převaděčů z Čech, kteří spolupracují i s dalšími články organizovaných skupin v Rakousku, Německu a dalších zemích," uvedla poslankyně," uvedla podle serveru poslankyně ODS Jana Černocká.

Alarmující je podle ní především to, že bylo opětovně potvrzeno působení cizojazyčných zločineckých skupin, které se zabývají výrobou a distribucí padělaných dokladů. Ty jsou navíc odesílány do zahraničí, kde je skupiny upravují a dále rozesílají. Hlavní podíl na tom prý mají arabové, Bulhaři, Rumuni, Ukrajinci a Arméni.

Tato mezinárodní síť je podle Černocké rozvinutá na profesionální úrovni a je do ní zapojeno mnoho osob jak v zemích migrantů, tak v zemích na jejich trase a v cílové zemi. Nutné prý je na potírání takových zločinů využít mezinárodní spolupráci. To potvrdil i Nováček, podle kterého probíhá intenzivní výměna dat s Europolem". Zločinci navíc při zadržení uvádí falešnou identitu i zemi původu. Takových lidí se v Česku pohybují asi tři stovky.

Překvapivé také pro některé byl fakt, že druhými nejčastějšími žadateli o azyl jsou Kubánci, mezi osobami s nelegálním pobytem zase vévodí Kuvajťané. Tento trend má ale podle náměstka jednoduché vysvětlení. V případě Kuvajťanů se jedná zpravidla o lázeňské hosty, kteří přetáhnou povolenou tříměsíční dobu pobytu, zatímco u Kubánců se jedná o jisté historické sympatie k Česku.

Loading...
Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky