Prohlídky dětí migrantů musí pojišťovny začít platit ihned, navrhuje poslankyně TOP 09

Spolu s uprchlickou vlnou se do České republiky dostávají i děti migrantů. Některé z nich se dostanou do dětských domovů. Ještě než přijdou do kontaktu s ostatními dětmi, musí projít zdravotní prohlídkou. Problémem je, že tu stát zatím neplatí. To by se podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové mělo změnit.

Jitka Chalánková
reklama

Podle poslankyně v současnosti prudce roste počet dětí cizinců, které jsou v Česku umisťovány do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo do dětských domovů. Ještě předtím absolvují preventivní zdravotní prohlídku a vyšetření, které musí vyloučit jakékoliv onemocnění ještě předtím, než přijdou do kontaktu s ostatními dětmi. Zdravotní pojišťovny kvůli současnému znění zákona hradí těmto dětem zdravotní péči až od okamžiku nabytí právní moci u předběžného opatření. Minimálně tedy o dva týdny později, než se do zařízení dostanou.

„Čím dál víc dětských lékařů i zástupců dětských domovů se mě ptá na to, jak mají postupovat při přijímání dětí cizinců, včetně dětí uprchlíků. Dnes jde o řádově desítky dětí, ale v budoucnu jejich počet v důsledku přílivu imigrantů určitě poroste. Těmto dětem musíme umět poskytnout okamžitou preventivní zdravotní péči. Ochráníme tím současně ostatní děti, které s nimi po příchodu do zařízení přijdou do bezprostředního kontaktu," říká poslankyně a dětská lékařka Chalánková.

Poslankyně proto podá návrh na změnu zákona o pobytu cizinců. „Pokud s řešením přijde vláda, bude mít moji podporu. Je to ale problém, který je třeba řešit opravdu rychle," dodala Chalánková, která se v příštích dnech obrátí i na kolegy z dalších parlamentních stran, aby se změna odehrála v nejkratším možném čase. Kromě toho chce politička také iniciovat debatu o konkrétních dopadech, které bude mít příliv migrantů do českého sociálního systému a do systému zdravotní péče.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky