Vzdělání azylantům v ČR zdarma? Politici reagovali takhle

ANKETA – Univerzita Karlova vydala prohlášení, podle kterého škola nabídne zdarma studium některých anglických oborů uprchlíkům, kteří v České republice získají azyl. Podmínkou je, že splní všechny podmínky přijímacího řízení a úspěšně absolvují přijímací zkoušky. Čeští politici se k nabídce univerzity staví spíše pozitivně.

Ilustrační fotografie
reklama

Své studijní programy v anglickém jazyce k využití nabídly Fakulta sociálních věd, Pedagogická fakulta, Fakulta humanitních studií a Filozofická fakulta. Univerzita předpokládá, že by ke studiu nastoupilo asi 10 uprchlíků.

Místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek naší redakci v SMS zprávě napsal, že návrh nezná a nejprve se s ním musí seznámit.

Jeho stranický kolega má ale jasno. „Půjde-li o lidi, kteří se budou plně integrovat, přijmou naše hodnoty a kromě anglického jazyka se naučí češtinu, nemám problém. Uvítal bych ale také studenty technických oborů," řekl serveru EuroZprávy.cz místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

I lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský s nápadem souhlasí. „Je to pomoc pro lidi, kteří utíkají před válkou, a těm je třeba pomáhat. Navíc není automatická. Je to jen pro ty nejlepší, kteří splní kritéria. Je nutné, aby se do Sýrie vrátili schopní a vzdělaní lidé," řekl serveru EuroZprávy.cz europoslanec.

Proti není ani místopředseda KSČM. „Záleží na podmínkách takového programu, ale obecně je to forma rozvojové pomoci lepší než peníze, které někdo rozkrade," uvedl pro EuroZprávy.cz Jiří Dolejš.

Podle Jiřího Paroubka je dobré využít talentované lidi, kteří do Česka přichází jako uprchlíci. „Integrovat je do společnosti nejprve jako studenty a umožnit jim pak pracovní uplatnění u nás. Je to racionální řešení," myslí si bývalý premiér.

„Já si myslím, že je to logický krok integrace těchto studentů, ale to za předpokladu, že budou prověřena veškerá bezpečnostní rizika. Obecně bych dávala přednost, aby to byli ti, kteří budou mít předpoklady se dobře integrovat do naší společnosti, budou pocházet z obdobně kulturně-náboženského prostředí," řekla serveru EuroZprávy.cz poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Připomněla také, že její strana obdobnou formu pomoci navrhovala už v lednu. „Má to několik výhod, studiem se dobře integrují, a buď se kvalifikovaně zapojí do práce v České společnosti, anebo se vrátí do té země, kde budou přínosem," dodala Langšádlová.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity a poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška návrh na sociálních sítích komentoval slovy: „Za Univerzitu Karlovu se v civilizovaném světě stydět nemusíme."

Takové nadšení ale už nesdílí senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera. „Dobrý nápad, pokud nebude chtít peníze. Což je nepravděpodobné," napsal v SMS naší redakci Kubera.

Jedním z mála, kdo se postavili proti návrhu, byl europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. „Jsem proti lákání imigrantů na účet daňových poplatníků! Nebo kde na to chce Univerzita Karlova vzít peníze!?" uvedl na Facebooku.

Výhrady proti plánu univerzity má i poslanec strany Úsvit - Národní koalice Karel Fiedler. „Na první pohled takový počin vypadá velmi humánně a mnohým se tak jistě jeví. Já tam však také vnímám nebo cítím zvýhodňovaní určité skupiny, byť ze zpráv, které jsem si našel, má jít jen údajně asi o 10 osob," uvedl pro server EuroZprávy.cz Fiedler.

Otázkou podle něj je, na jakém principu vůbec potenciální studenti dostanou azyl a zda půjde doopravdy pouze o uprchlíky. „Ale hlavně si myslím, že tento návrh je zcela neobhajitelný před našimi rodinami, které mají obrovský problém platit svým dětem studia, které nejsou schopny pokrýt ze svých výdělků ani své nezbytné minimální výdaje a studia dětí jsou pro ně nemožná. Jistě se to oprávněně nebude líbit těm, kteří na studia svých dětí nemají (i přes sociální dávky), a jsou diskriminováni třeba (ironicky myšleno) "pouze tím", že jejich otec neplatí výživné a nejsou zrovna uprchlíky," domnívá se místopředseda Úsvitu.

Dodává také, že další historiky, filozofy nebo antropology stát nepotřebuje. „Tento návrh vidím jako diskriminační pro většinovou společnost a proto s ním zásadně nesouhlasím," dodává Fiedler.

Témata: školství | uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky