Čtyřicet tisíc pro každého uprchlíka? Část Evropy chystá radikální krok

Problémy s přílivem migrantů nemají pouze země jako Německo, Velká Británie či Maďarsko. I sever Evropy se potýká s běženci a začíná pociťovat finanční dopady uprchlické krize. Dánsko i Finsko proto zvažují radikální kroky.

Evropa zachraňuje uprchlíky
reklama

Dánská středopravicová vláda se rozhodla snížit příspěvky na nově příchozí migranty a radikálně tak zredukuje sociální dávky žadatelům o azyl, některým až o polovinu. Doposud obdržel bezdětný jednotlivý žadatel o azyl od státu zhruba 11 000 dánských korun (39 000 korun českých) měsíčně. Tomu se vláda rozhodla učinit přítrž a nově navrhla snížit částku na necelých 6000 dánských korun (21 000 Kč). 

Změna by se měla týkat také manželských párů. Ty nyní obdržely od státu 28 832 dánských korun (více než 100 000 korun českých) měsíčně, nově budou moci rodiny s dětmi získat pouze 16 638 dánských korun (60 000 Kč). Podle řady advokátů specializujících se na azylovou politiku, které citovala dánská média, se jedná o velmi radikální řez, jaký nemá v historii země obdoby.

Návrh ministra pro integraci Ingera Stojberga, o kterém jednala vláda na začátku července a který požadoval jeho platnost od začátku září, také počítá s tím, že úspěšný žadatel o azyl, který se naučí místní jazyk, by mohl dostat příspěvek ve výši 1500 dánských korun měsíčně (zhruba 5500 Kč).

Nejezděte do Dánska, nechceme vás

Snížení sociálních dávek pro azylanty není jediný způsob, kterým chce Stojberg bojovat proti přílivu migrantů. Plánuje také unikátní kampaň, která by dala potenciálním žadatelům o azyl dopředu najevo, že o ně země nestojí. Ta by měla vstoupit do oběhu spolu s novou azylovou politikou státu a zahrnovala by například reklamy v zahraničních denících a na internetu, na kterých by Dánsko odrazovalo uprchlíky od vstupu do země. 

Podle ministra by měly reklamy obsahovat "faktické informace" o tom, jak těžký život uprchlíci v Dánsku mají, a jak těžší bude poté, co vláda přijme nová azylová opatření. "Tento druh informací se šíří velmi rychle," věří ministr a pro místní DR TV dodal, že "kampaň by se mohla potenciálně spustit v zemích, jako je Turecko a okolí, kde hojně úřadují pašeráci uprchlíků."

Upozornil také, že situace v zemi začíná být špatná. Už v roce 2014 do země přijelo 14 815 uprchlíků, což je v porovnání se 7557 uprchlíky v roce 2013 dvojnásobek.

Je vás moc, dostanete méně, zní z Finska

Podobně jako Dánsko i Finsko je nuceno aktuální vlně uprchlíků přizpůsobit své možnosti. Finský imigrační úřad měsíční příspěvky na azylanty snižuje postupně a rodiny dnes dostávají zhruba o 10 procent méně peněz, než v roce 2009. 

Před pěti lety obdržela od státu typická pětičlenná rodina žadatelů o azyl měsíční hotovost ve výši 1300 eur (35 000 korun). Tato částka byla určena především na potraviny a další základní životní potřeby. Imigrační úředníci ale byli nuceni tyto dávky snižovat a v letošním roce, i přes zvýšení životních nákladů, dostane stejná rodina o deset procent méně, tedy něco málo přes 1100 eur měsíčně (30 000 korun).

"Částka by měla pokrýt nezbytné rodinné výdaje, tedy jídlo, oblečení a základní hygienické potřeby," řekl finským médiím Jorma Kuuluvainen, vedoucí přijímací jednotky finského imigračního úřadu.

Dodal, že žadatelé o azyl sice získají i placenou zdravotní péče, ta je ale omezena pouze na nezbytné minimum. "Pokud mluvíme například o péči o chrup, tak ta musí zahrnovat léčbu těžkých bolestí zubů, nic víc. Staráme se o bolesti a akutní problémy," vysvětlil Kuuluvainen.

Hrozí krize, peníze nebudou stačit

V porovnání s Finskem jsou na tom migranti ve Švédsku o něco hůře. Zde dostane pětičlenná rodina výrazně menší měsíční podporu, kolem 760 eur měsíčně (20 500 korun). V porovnání s Finskem ale Švédsko přijme zhruba desetkrát více uprchlíků. Naopak Norsko vyplácí měsíční příspěvky živobytí ve výši 1400 eur (38 000 korun). .

Finské orgány se i nadále snaží držet krok s nárůstem nově příchozích běženců, podle imigračních úředníků ale bude země potřebovat dalších 19 milionů eur na financování přijímacích středisek a služeb pro uprchlíky.

Kuuluvainen se ale domnívá, že ani tento dodatečný přísun peněz, o které si chce Finsko zažádat, nebude stačit, pokud bude pokračovat současné tempo, s jakým do země uprchlíci přijíždí. "Pokud bude přísun migrantů pokračovat v tomto tempu a s touto úrovní růstu, pak je velmi pravděpodobné, že to prostě nebude stačit," podotkl.

Loading...
Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky