O co jde muslimům z Teplic? O jejich činech píší i arabská média

Nedávno se na sociálních sítích objevili fotky z Teplic, které zachycovaly místní muslimy uklízející nepořádek v ulicích. Šlo o reakci na stížnosti některých Tepličanů a na informace v médiích, podle kterých se muslimští hosté v lázeňských městech chovají nevhodně a dělají nepořádek. Tím ale celá akce rozhodně neskončila.

Ilustrační fotografie
reklama

Fotky z úklidu Teplic i další informace na Facebooku zveřejnila muslimka žijící v Teplicích Eman Ghaleb. Protože zaznamenala hodně reakcí, rozhodla se Ghaleb zareagovat a odpovědět na některé otázky, které jí často přicházely. Spolu s tím zveřejnila i fotky z nočního úklidu, který proběhl na začátku tohoto týdne.

Psali jsme:

„Omlouvám se všem, co mají zájem se dozvědět další informace o průběhu naší skromné aktivity, protože dobrovolníci, kteří jsou členové této kampaně, neberou média, kterým hosté nerozumí za prioritu. Ale já s mým tatínkem vám na otázky, které často padly, zodpovíme," uvedla na svých stránkách mladá muslimka.

 

Lidí se často ptali, proč po sobě arabové najednou tak uklízí. „Lázeňští hosté byli jenom cíleně zapojeni do akce, ale hlavními organizátory této kampaně jsou Tepličané původem Arabové (Jemen, Maroko, Tunisko, Irák, Sýrie, Alžírsko, Palestina a jiné) dlouhodobě žijící v Teplicích, kterým nepořádek vadí 2x více než místním. Za prvé, protože jim vadí, že naše město a naši spoluobčané trpí tím nepořádkem. A za druhé, protože jim vadí princip společné viny," uvedla věci na správnou míru Ghaleb.

Právě místní arabové podle ní cítí povinnost něco se situací dělat, protože právě oni ovládají oba jazyky a znají obě kultury. Dobrovolníci se podle ní snažili najít vhodnou metodu, jak redukovat nevhodné chování hostů. „Doufáme, že to povede k pohodě a spokojenosti naších spoluobčanů," vyslovila přání muslimka.

Samotná kampaň prý není jen o úklidu, ale jde i o to omezit nevhodné chování lázeňských hostů, především Kuvajťanů. „Než jsme začali s akcí, věděli jsme, že tento krok vyvolá mezi hosty šok, jelikož u nich není normální, aby viděli lékaře a známé osobnosti jak po nich potichu uklízí. A v tom spočívá naše myšlenka! Chtěli jsme maximálně vyvolat pozornost hostů, kuwaitských diplomatů, arabských médií nikoliv českých médií," popisuje původní plány Ghaleb.

To se nakonec povedlo, o kampani lázeňští hosté hodně diskutovali, celé věci se pak chopila i arabská média. „V arabských médiích, která o této kampani psali v novinách ( např. Al-kabas-القبس) a arabských TV kanálech(např. Al-arabia- العربية),kde kriticky probírali nevhodné chování lázeňských hostů. Také na arabských sociálních sítích se kampaň a lázeňští hosté v Teplicích stali mezi nejhlavnější témata," dodala muslimka.

Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky