Neuvěřitelné: Dopis starý 76 let se zabývá přijímáním uprchlíků

Zastánci přijímání uprchlíků v České republice často argumentují tím, že i Češi po roce 1968 často utíkali do zemí, které jim pomohly, přestože měly z lidí z „východu“ strach. Objevují se i srovnání s migrací spojenou s 2. světovou válkou. Tento dopis z roku 1939, který zveřejnila nadace Generace 21, není nepodobný tomu, jak se dnes k uprchlíkům staví někteří politici i část veřejnosti.

Evropa zachraňuje uprchlíky
reklama

Nadační fond Generace 21 se zabývá snahou „dostat do bezpečí do České republiky křesťanské a jezídské rodiny s dětmi a sirotky, jejichž životy jsou ohroženy v Iráku a v Sýrii". Ve spolupráci s partnery aktuálně shromažďuje nabídky na případné ubytování rodin i finanční prostředky. Snaží se také nejít podporu v Parlamentu a u příslušných úřadů.

Na stránkách nadace je také možné nalézt dopis člena Senátu USA Roberta Tafta ze 7. června 1939, v němž vysvětluje, proč nepřijmout 20 tisíc židovských dětí z Německa. Jeho argumenty se nápadně podobaní těm, které užívají i dnešní odpůrci přijímání uprchlíků.

„Hluboce soucítím s těmito německými uprchlíky v tak strašlivé situaci. A čelit výzvě ku pomoci bezmocným dětem je opravdu těžké," píše Taft v dopise, kterým vysvětluje, proč návrh na jejich přijetí nemůže podpořit. Tento krok by prý znamenal změnu v imigrační politice, kterou USA přijaly po předchozích zkušenostech s migrací.

  • Celý text dopisu a originální skeny zde.

Na podpoře podle něj žilo už 20 milionů lidí, proto by podpora další migrace byla nerozumná. „Mezi nimi jsou i miliony dětí bez možnosti obstarat si dostatečnou výživu, oblečení a ubytování. Tvrdí se, že pro tyto dětské uprchlíky je zajištěno v USA ubytování v rodinách, ale pokud jsou v USA rodiny pro dvacet tisíc dětí, potom zajisté existuje minimálně dvacet tisíc amerických dětí, jejichž životní podmínky by se mohly podstatně zlepšit, kdyby se ty rodiny otevřely pro ně," píše senátor.

Mluví také o tom, že by v budoucnu migranti mohli zhoršit situaci na trhu práce a připravit tak o zaměstnání mladé Američany. „Na USA je vyvíjen nátlak, aby se podílely na zmírňování strašlivých následků evropské humanitární krize, avšak USA již přijímá 27 tisíc uprchlíků v rámci kvóty a mnoho tisíc dalších na základě speciálních a turistických víz. Jsem přesvědčen, že ke zmírnění krize přispíváme více, než by odpovídalo našemu podílu. Vyřešit tu krizi beztak nemůžeme," tvrdil těsně před vypuknutím války Taft.

Uprchlický problém se podle něj migrací do jiných zemí nevyřeší. „Jediný uskutečnitelný způsob řešení uprchlického problému se jeví vytvoření účelové kolonie někde v Asii nebo Africe," navrhuje americký senátor. „V neposlední řadě se mi nezamlouvá myšlenka na přijetí 20 tisíc dětí, které by bylo nutno oddělit od rodičů. Její realizace může způsobit utrpení větší, než by v mnoha případech nastalo, kdyby ty děti zůstaly v rodinách," uzavírá politik dopis s tím, že by bylo nevyhnutelné následně rozdělené rodiny znovu sjednotit, takže později by se požadovalo přijímat jako přistěhovalce i příbuzné těch dětí, což by pro kohokoli lidsky cítícího bylo těžké odmítat.

Loading...
Témata: uprchlíci

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky