Ty odpornej a hnusnej rasisto, táhni do své vesnice! U Jílkové bylo dusno kvůli uprchlíkům

Evropské komise stanovila kvóty pro rozdělování imigrantů do jednotlivých členských zemí. Čeští politici i veřejnost se k této otázce staví spíše negativně. Lidé se bojí, že s uprchlíky by se do Evropy mohli dostat třeba teroristé. Další otázkou pak je, co by vlastně uprchlíci měli dělat, kdyby azyl dostali. V pořadu Máte slovo se na toto téma strhla obrovská hádka, které se místy měnila v nekonečný proud osobních urážek.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Radikálním hlasem v pořadu byl bezesporu filozof a vysokoškolský učitel Milan Kohout. Ten navrhuje, aby každá česká rodina přijala rodinu uprchlíků a živila ji. „Myslím to vážně. Pane Carda, necítíte se jako pokrytec? Za to, co západní civilizace provedla v Africe a na Blízkém východě. Zůstaly tam miliony mrtvých. Dnes se to děje i v Iráku. A vy si sedíte v zaprděném domečku, vy pokrytče," pustil se zostra do dalšího diskutujícího Kohout.

„Když máte potřebu zachraňovat svět, tak si vezměte ty dvacetileté Somálce, dejte je dětem pod stromeček. Nebo radši ne, to by mohlo muslimy urazit," opáčil mu „rozhořčený občan" a OSVČ Jaromír Carda. „Vy žijete z našich peněz a nic neděláte, jste parazit," pustil se do učitele také sociolog Petr Hampl. Upozornil, že Česká republika nikdy neměla kolonie, proto se to takto nedá brát.

Jenže podle odborníka na integraci cizinců Vladislava Güntera je Česká republika součástí NATO a EU a podle toho se také musí chovat. Podle europoslance Jiřího Pospíšila Evropa celou situaci podcenila a teď má vážný problém. Kvóty podle něj ale nic nevyřeší. Nelíbí se mu především to, že se uprchlíků nikdo nezeptá, kam vlastně chtějí jít a kde mají rodinu. Ekonomické uprchlíky by navíc nepřijímal vůbec.

Přijímat uprchlíky není cesta

Podle Syřana Nizara Trambuliho přijímání uprchlíků nic nevyřeší. „Je nutné zastavit teroristy a boje, to je cesta. Sýrie má s uprchlíky zkušenosti, přijímala jich hodně. Ale různé organizace z toho teď dělají byznys," domnívá se Syřan. „Já vás nechápu, jak můžete být proti přijímání uprchlíků, vždyť už jich 8 milionů opustilo Sýrii," nechápal Kohout. Pak se strhla slovní přestřelka, ve které hrál hlavní roli právě Kohout. Přes křik bylo slyšet jen úryvky dialogů. „Jste zazobanci s milionovými přijmy..." vykřikoval vysokoškolský učitel.

Podle důchodce Jiřího Jírovce, který sám zažil emigraci do Kanady, je třeba udělat jednu věc. „EU nic nedělá. A Česká republika je v EU. Jenže nikdo nemá dost mravností, aby se postavil Spojeným státům a jejich politice," obvinil ze všech problémů Jírovec USA. „Lezení do řiti USA," vykřikoval Kohout, který se snažil překřičet hlasité a nesouvislé slovní přestřelky. „USA užívá Islámský stát jako žolíka. Posílají „omylem" zbraně islamistům. EU je musí přestat podporovat," spustil kritiku Syřan Trambuli.

Uprchlící nejsou chudí

Hádka se strhla také o to, kdo vlastně uprchlíci jsou. Podle některých jde především o chudé mladé muže, kteří jsou v plné pracovní síle, podle jiných je to jen obraz, který vysílají média. „Vy si myslíte, že ti, co zaplatí za cestu 5 tisíc dolarů, jsou chudí? Chtěla bych, aby se takhle měli čeští důchodci, aby mohli taky vycestovat," udeřila bývalá poslankyně a jedna z tváří hnutí Islám v České republice nechceme Jana Volfová. „Dnes se sem žene invazivní armáda. Naši petici podepsaly tisíce lidí," dodala Volfová. „Co to vykládáte o armádě? My tam poslali armádu," pustil se do ní hned Kohout.

Pospíšil se snažil debatu navrátit k původnímu tématu. Přiznal, že není proti přijímání uprchlíků, ale nelíbí se mu kvóty, protože by šlo čistě o rozhodování úředníků. „Nejde o vůli těch lidí. Můžou mít rodinu třeba ve Švédsku a pošlou je sem. Mělo by být na rozhodnutí České republiky, koho přijme," domnívá se Pospíšil, který dodává, že Českou by mohlo bez problémů přijmout 1 až 2 tisíce uprchlíků ročně. „To už byla lepší i komunistická vláda, která přijala 40 tisíc Vietnamců," pustil se do europoslance Kohout.

Masový vrah Jan Pavel II.

Jeden z diváků, který se představil jako Sláma, už nevydržel ustavičné Kohoutovo vykřikování, a rázně ho napomenul. Vášně se někdy marně pokoušela krotit i moderátorka Jílková. Ne vždy se to podařilo, debata se proto hodně tříštila a občas nebylo rozumět ani slovu. „Vždyť to se nedá poslouchat," objasňoval svoje výkřiky Kohout

„Podívejte se na Afriku, dnes tam žije asi 1,1 miliardy lidí, podle průzkumů to za 70 let bude 3,3 až 5 miliard. Množí se jako kobylky," uvedl dál Sláma. „Jste odporný rasista a dobytek, to není možný. Západ musí obrousit hrany sebestřednosti," spustil zase Kohout. „Může za to papež Jan Pavel II. Podle mě je to masový vrah. Vždyť Afričanům říkal, aby nepoužívali kondomy," rázně popisoval Kohout.

Češi s cizinci nemají zkušenosti

Podle mladého diváka spočívá problém také v tom, že Češi nemají s cizinci skoro žádné zkušenosti. „Máme na 1 muslima 900 lidí. Kdo z vás nějakého zná? A přitom tady máme jednu z největších protimuslimských tažení," domnívá se divák Matuška.

Zásadní otázkou, která vyvolala další vlnu emocí, bylo pracovní uplatněné imigrantů, popřípadě jejich život na sociálních dávkách. „Co tady bude dělat třeba takový Eritrejec bez vzdělání?" ptala se Jílková. Podle Matouška není důvod, aby si nenašli práci, především když je šedá ekonomika je 600 miliard ročně. „První integrační program tu byl už v 60. letech a týkal se Romů. Výsledky jsou vidět i dnes. Rostou tady ghetta, spousta Romů sedí ve vězení. A vy tu zase chcete experimentovat," nechápal příznivce přijímání imigrantů podnikatel Carda.

Uprchlíci přináší rizika

Podle některých diváků sebou navíc imigranti přináší rizika. Kromě toho, že budou žít na sociálních dávkách, mohou prý zvýšit kriminalitu. „Ve Švédsku vzrostl počet znásilnění. To Švédi asi nečekali, až přijdou muslimové, aby začali znásilňovat," obává se jedna z divaček.

Otázkou pak také je, jak udržet imigranty v zemi, aby neutíkali dále do Evropy. „Právě proto jsem proti kvótám. Jsem velký obhájce EU, ale tato otázka ji může zničit. Musely by se obnovit kontroly na hranicích, a to by byl konec Schengenu. Musí tu chtít zůstat dobrovolně," domnívá se europoslanec. „Proto musíme přijmout co nejvíc lidí," navrhoval Kohout. „Musíme vyvážit historickou vinu. I Havel na stará kolena zblbnul a objímal se s Bushem, kterého já považuji za válečného zločince," pokračoval filozof.

Teroristé na lodích?

„Za jednoho uprchlíka unie zemi zaplatí 6 tisíc eur, Za to by v Africe vystudovalo střední školu šest černoušků," vypočítával diskutující Carda. „Ty odpornej a hnusnej rasisto, táhni do své vesnice. Co říkáte černoušků? To je odporné! Jako byste říkala pár běloušků," spustil hlasitě Kohout.

Podle Hampla je potvrzeno hned z několika zdrojů, že s uprchlíky do Evropy proudí i teroristé. „Říkají to egyptské a libyjské ozbrojené síly, italská tajná služba i sám Islámský stát," upozornil sociolog Hampl. „Když jsem dělal rozhovor s Chomským, řekl mi, že když nechceme terorismus, sami ho nemáme dělat," rýpnul si Kohout. „Sem utíkají lidé před Islámským státem. Teroristé proudí opačným směrem," dodala k tomu jedna z divaček. Podle Hampla je ale logické, že IS posílá bojovníky skryté na lodích s uprchlíky.

Když došla řeč na Francii, Kohout si opět přisadil. „Skřet Sarkozy byl nas*aný na Kaddáfího a Francie vybombardovala Libyi," spustil filozof. Pospíšil na závěr dodal, že není možné nutit lidi, aby někde žili a integrovali se, když sami nechtějí. Proto by otázka přijímání uprchlíků měla zůstat na úřadech jednotlivých zemí a ne na Evropské komisi a jejích kvótách.

Diskuze: Ty odpornej a hnusnej rasisto, táhni do své vesnice! U Jílkové bylo dusno kvůli uprchlíkům

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky