Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaké poplatky si exekutoři účtují a může být exekuce na jakoukoliv částku?

Jaké poplatky si exekutoři účtují a může být exekuce na jakoukoliv částku?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Do redakcí stále chodí divácké stížnosti na exekutory. Proto pokračujeme v seriálu o exekucích a exekutorech. Pro dnešek odpovíme na několik nejčastějších dotazů, které nám pokládáte.

I přesto, že počet exekucí klesá, je vidět, že jde o téma, které se stále týká mnohých z vás. Jen v minulém roce u nás v prvním pololetí soudy zahájily 320 tisíc exekucí. Pro srovnání v roce 2012 to bylo 820 tisíc v roce 2011 dokonce téměř milion. Není sporu o tom, že exekutoři pomáhají vymáhání práva. 

"Průměrná částka, za kterou je nejčastěji vedená exekuce je 85 tisíc," říká mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová. 

Jaká je u nás výše exekučních poplatků? 

"Náklady exekuce tvoří tři základní složky, odměna advokáta, kterého si najme věřitel ve dvou řízeních, odměna exekutora a DPH," vysvětluje Báčová. Pro vysvětlení konkrétní příklad. Pokud dlužíte třeba 6 tisíc korun, zaplatíte odměnu advokátovi dohromady přes 12 tisíc, odměnu pro exekutora 3 tisíce, navíc ještě přičtěme paušální náklady exekučního řízení a DPH. Dohromady se vám tak celkové náklady vyšplhají na skoro 23 tisíc korun.Může být uvalena exekuce na jakoukoliv dlužnou částku?"Pakliže se věřitel rozhodne vymáhat částku v jakékoliv výši a soud tomu vyhoví, je exekutor povinen to vymáhat," uvádí Báčová. Do značných problémů vás tak může dostat třeba i dluh několika korun.  Už příště vám poradíme, co dělat, když vám exekutor zabaví věci, které nejsou Vaše nebo také jak exekučně zabavené věci získat zpět. Zabývat se budeme i vašimi konkrétními příběhy.

Témata:  exekuce

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy