Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Udeří krutá zima jako na Sibiři, varují meteorologové

Udeří krutá zima jako na Sibiři, varují meteorologové

Foto: Radek Sycha, MoneyMAG.cz

Máte horka a extrémně vysokých teplot už dost a toužíte po chladu? Pozor, přání by se vám mohlo vyplnit a měrou víc než vrchovatou. Němečtí meteorologové totiž podle nejnovějších dat vypočítali, že po letošním extrémně horkém létě nás čeká dlouhá a enormně chladná zima.

Z předpovědi vyplývá, že silné mrazy by měly do střední Evropy dorazit už v listopadu. Další mrazivá vlna by měla postihnout starý kontinent v únoru. „Data, z nichž se vycházelo při předpovědi, ukazují, že posledních pět zim bylo podstatně chladnějších, než je průměr," uvedl meteorolog Dominik Jung.

Klima ovlivňuje Slunce, které ohřívá světové oceány, a cirkulace vody v nich. Právě cyklické jevy v atmosféře způsobené prouděním a změnami teploty vodní masy v oceánech by mohly mít „na svědomí" studenou zimu.

Meteorologové vycházejí z pravidelných změn v rozdílu atmosférického tlaku mezi polární oblastí a středními šířkami, takzvané arktické oscilace. V negativní fázi oscilace je tlak vyšší než normálně nad Arktidou a nižší než nad středními šířkami. V pozitivní fázi je tomu naopak. Při silné negativní fázi arktické oscilace proniká častěji do střední Evropy studený vzduch.

Na nadcházející zimu bude mít vliv i takzvaná pacifická dlouhodobá oscilace, jejíž základní cyklus od minimálních teplot k maximálním je sedmdesátiletý a dá se dělit na zhruba 30 až 40 let trvající chladné období a stejně dlouhé teplé období.

Chladné pacifické dlouhodobé režimy byly v letech 1890 až 1924 a mezi roky 1947 a 1976. Mezi tím panovala teplejší období.

Témata:  počasí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy