Čaputová: Migrace je problém celé Evropské unie

Otázka migrace je problém celé Evropské unie a na řešení se musejí podílet i ti, k nimž uprchlíci nesměřují. V rozhovoru s francouzským listem Le Monde to řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která se ve středu sešla s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Zuzana Čaputová
reklama

V rozhovoru, v němž padaly otázky o rozdílech mezi členy visegrádské skupiny, Čaputová řekla, že se toto uskupení, tedy Slovensko, ČR, Maďarsko a Polsko, musí vrátit k hodnotám, jež stály na počátku jeho vzniku: evropské jednotě, demokracii a právnímu státu.

"Musíme být mezi zeměmi, které hledají řešení (migrace), i když do naší země uprchlíci nesměřují. Je pravda, že v našem regionu je to citlivé téma, protože nejme uvyklí na rozdílnosti, jiné kultury, jiné lidi," řekla Čaputová. Podle ní je třeba na jedné straně respektovat obavy lidí a brát na ně ohled, ale zároveň se podílet na hledání řešení, jako je posílení hranic, rozdělování uprchlíků, které bude fungovat, a řešení příčin, nikoli důsledky migrace.

Několik otázek se týkalo vztahů členů skupiny V4 a Čaputová prohlásila, že Slovensko, které jako jediné z uskupení přijalo euro, je z visegrádské čtyřky nejlépe integrovanou zemí do EU.

Tazatelka se také zeptala, zda prezidentka nepluje proti proudu, když se v Praze rozhodla jít ke hrobu bývalého prezidenta Václava Havla, kam ji současný prezident Miloš Zeman nedoprovodil, nebo když ve Varšavě vyzdvihla roli bývalého prezidenta Lecha Walesy. Čaputová odpověděla, že je pro ni důležité vyjádřit úctu těm, kteří vyznávali nebo vyznávají stejné hodnoty jako ona.

Současní politici ve V4 se podle ní sice těší z výsledků bouřlivého roku 1989, ale na určité věci se dívají rozdílně. "Myslím si, že každý z nich chápe právo a určité svobody jinak," řekla. Skupina V4 by podle ní neměla řešit jenom vlastní, regionální problémy, ale měla by uvažovat ve jménu celého evropského společenství, být jeho aktivním partnerem a vrátit se k zásadám, na nichž vznikla, což je evropská jednota, demokracie a právní stát.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky