Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec Klause mladšího? ODS ho chce vyhodit ze školského výboru

Václav Klaus ml.
Václav Klaus ml.
Foto: Michal Kalášek / EuroZprávy.cz / INCORP images

Sněmovní klub ODS navrhl odvolání Václava Klause mladšího ze školského výboru, jemuž předsedá. Podle představ občanských demokratů by ho měl nahradit Karel Krejza. Návrh dnes projednala sněmovní volební komise, plénum by o něm mohlo hlasovat ve středu.

Občanští demokraté před časem neprosadili výměnu Klause mladšího v čele výboru za stranického místopředsedu Martina Baxu. Vlastní iniciativu ohledně Klause oznámili sociální demokraté. Chtějí, aby Sněmovna vyzvala výbor k volbě nového předsedy do dvou týdnů. Jde o postup podle sněmovního jednacího řádu.

Klaus mladší je nyní nezařazeným poslancem, vedení ODS ho vyloučilo ze strany v polovině března. Klaus podle výkonné rady občanských demokratů "svým jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS".

Předsednické křeslo školského výboru připadá ODS podle dohod o rozdělení funkcí v dolní komoře. Členové výboru ale kandidáta občanských demokratů Baxu novým předsedou začátkem dubna nezvolila. Ve finále tajné volby dostal šest z 21 hlasů.

Někteří poslanci se v debatě stavěli kriticky k tomu, že Baxa je i primátorem Plzně a krajským zastupitelem. Poukazovali na hromadění funkcí a zněly pochyby, zda by jejich vykonávání stíhal.

Sněmovna by mohla ve středu hlasovat také o návrhu hnutí SPD, které chce ze sněmovních orgánů odvolat Lubomíra Volného, Mariana Bojka a Ivanu Nevludovou. Trojice poslanců vystoupila z hnutí Tomia Okamury v polovině března.

Témata:  Václav Klaus ml. školství ODS

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy