Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vichřice Eberhard poničila Lesům ČR asi milion kubíků dřeva

Vichřice Eberhard: Hasiči v Královéhradeckém kraji odstraňují popadané stromy
Vichřice Eberhard: Hasiči v Královéhradeckém kraji odstraňují popadané stromy
Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Vichřice Eberhard poničila z neděle na dnešek v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle prvních předběžných odhadů asi jeden milion metrů krychlových dřeva. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Objem zničeného dřeva představuje přibližně osm procent z letos očekávaných celkových těžeb na úrovni 12,5 milionu metrů krychlových. Objem jeden milion metrů krychlových představuje zhruba jeden milion stromů.

"Škody budeme upřesňovat v dalších dnech a týdnech," řekla Jouklová. Kvůli polomům lesníci lidem nedoporučují v těchto dnech vstupovat do lesů, protože hrozí pád ulomených větví i celých stromů. Lesníci nyní budou především uvolňovat lesní cesty, aby se k polomům mohli dostat.

Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR udělal orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.

Kalamitní dřevo zničené vichřicí zřejmě ještě více zahltí trh se dřevem, který je v celé střední Evropě pod velkým tlakem dřeva z kůrovcové kalamity. Poničené dřevo je přitom třeba přednostně vytěžit, aby se příští rok nestalo zdrojem kůrovce.

Témata:  počasí vítr lesy ČR dřevo

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy