Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mayová byla ponížena, odsouzena a zrazena, píše zahraniční tisk

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Foto: European Union

Zpět na bodu nula se podle švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung i italských novin La Repubblica vrátilo dění kolem odchodu Británie z Evropské unie. Podle francouzského listu Le Monde byl výsledek úterního hlasování o brexitové dohodě, kterou Dolní sněmovna britského parlamentu odmítla, pro premiérku Theresu Mayovou větší porážkou, než čekali i ti největší pesimisté.

Britská politika je nyní beznadějně rozdělená, uvedl belgický De Tijd. Jednotná je podle něj v jediném: nechce brexitovou dohodu premiérky Mayové. Co ale chce, jasné není. Nizozemský list De Telegraaf napsal, že nikdo nevěří, že Britové mají připravený plán B.

"Dříve šéfové vlád odstupovali, když prohráli důležité hlasování i při nedůležitých porážkách. Mayová ale dobrovolně neodejde, a to ze dvou důvodů. Za prvé by se krize sotva zmírnila, kdyby se musely v příštích týdnech konat předčasné volby. Za druhé schválil parlament v roce 2011 novelu zákona, která počítá s pevným poslaneckým funkčním obdobím pěti let. Demokratická tradice je tak v rozporu s literou zákona. To by mohlo vést k ústavní krizi," napsal v dnešním komentáři švýcarský tisk Neue Zürcher Zeitung.

Podle nizozemského listu De Telegraaf už Británii nezbývá moc času, aby zabránila "hospodářské katastrofě": "Tato porážka může vést jen k tomu, že Britové odchod z EU odsunou. Leda by Brusel zůstal neústupný. Pak by 29. března došlo k brutálnímu brexitu se všemi jeho důsledky... Nikdo nevěří tomu, že Britové mají připravený plán B."

"Samozřejmě může britská vláda požádat o odklad a pokusit se fatální termín 29. března odložit," myslí si rovněž komentátor belgických novin De Tijd. "To by ale musely souhlasit všechny evropské členské státy. Otázkou zůstává, proč by to měly dělat. Když nemá Spojené království tušení, kam se vlastně chce vydat, co může Evropa ještě dělat?" dodal.

"Theresa Mayová se v následujících dnech může pokusit o mnohé, ale co by to mohlo ještě přinést?" ptá se rovněž belgický De Standaard. "Evropská sedmadvacítka dosud zůstávala na stejné linii: žádná práva bez povinností," dodal. Mayová by také podle tohoto listu mohla požádat o odklad termínu brexitu a pokusit se vyjednat v Bruselu další ústupky. "Ale proč by mělo být během několika týdnů či měsíců možné najedou dosáhnout toho, co nebylo dosažitelné v uplynulých dvou a půl letech?" uzavírá další otázkou De Standaard.

"V západním světě asi neexistuje šéf vlády, který by byl tak ponížen, odsouzen a zrazen jako britská premiérka. A přesto se nevzdává," napsal francouzský list Les Dernières Nouvelles d'Alsace. "Stokrát byla sražena k zemi a stokrát zase vstala. A nikdo přitom neví, zda jde o odvahu nebo o lehkovážnost," dodal.

"Dohoda, o které se s Evropskou unií jednalo dva a půl roku, byla odmítnuta. Británie se nyní podobá ostrovu, který odnáší proud. Zdá se, že se brexit ocitl opět na výchozím bodu. Všude je spousta spekulací, ale žádná jistota. Možné je nyní všechno," komentuje vývoj v Británii italský list La Repubblica.

Témata:  Brexit Velká Británie EU Theresa Mayová

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy