Trump zamíří na inspekci americko-mexické hranice

Americký prezident Donald Trump se dnes vydá na jih země, aby se osobně přesvědčil o situaci na americko-mexické hranici. Cesta se uskuteční v atmosféře tvrdých sporů o financování hraniční zdi.

Diskuse: 0

Donald Trump
reklama

Trump v noci na středu SEČ v projevu z Oválné pracovny prohlásil, že "na žádost demokratů" souhlasí s tím, že jižní hranici s Mexikem nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard Kč) na její financování republikánský šéf Bílého domu trvá, což ovšem demokraté nově ovládající dolní komoru Kongresu odmítají.

Trump se své oponenty pokusil potrestat tím, že odmítl uvolnit peníze na financování vlády, jejíž část je tak již třetí týden bez prostředků.

Podle prezidentových kritiků by byl účinek hraniční zdi sporný. V roce 2018 bylo na hranicích s Mexikem zadrženo 400.000 lidí, což je výrazně méně než na přelomu století, kdy počty pokusů o ilegální přechod dosahovaly každoročně milionu. Většina cizinců, kteří v USA žijí bez platných dokladů, navíc podle statistik nepronikla na území Spojených států ilegálně. Tito lidé přicestovali s platným vízem, ale po jeho vypršení v zemi zůstali.

Loading...

Diskuze: Trump zamíří na inspekci americko-mexické hranice

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky