Nová čísla: Statistici zjistili, kolik uprchlíků ve skutečnosti pracuje

Nezaměstnanost ve Švédsku klesá, přesto dál zůstává velký rozdíl mezi zaměstnaností domorodých Švédů a osob narozených v zahraničí. Ukazují to nová data zveřejněná švédskými úřady.

Evropa zachraňuje uprchlíky
reklama

Nové údaje zveřejněné švédským úřadem práce ukazují, že nezaměstnanost v celé zemi se snížila z 7,3 procenta v loňském roce na 6,9 procenta.

U rodilých Švédů se míra nezaměstnanosti snížila z 3,9 na 3,6 procenta, což by samo o sobě stačilo, aby Švédsko patřilo k zemím s nejnižší mírou nezaměstnanosti v Evropské unii - podle údajů Eurostatu by před ním bylo jen Německo a Česká republika.

Statistiku ale ovlivňuje míra nezaměstnanosti těch, kteří se narodili v cizině. I zde byl sice zaznamenán mírný pokles, přesto práci nemá 19,9% migrantů. V roce 2017 to bylo 21,8%. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie má Řecko pouze tak vysokou míru s 20,2 procent.

V součtu tedy Švédsko registruje 6,9% lidí bez práce. Před rokem to bylo 7,3%. „Celkem 198 000 cizinců a 141 000 původních obyvatel bylo v červenci evidováno na úřadu práce jako nezaměstnaní,“ píše švédský úřad.

Švédská vláda zároveň nedávno uvedla, že by země potřebovala další migranty, tentokrát ale kvalifikované pracovníky, kteří by obsadili pracovní místa ve Švédsku v odvětvích, ve kterých panuje mají vysoká poptávka po nových zaměstnancích.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky