Migranti se nevzdávají. Kolik uprchlíků přichází měsíčně do EU?

Migrační krize dál pokračuje, počet nově příchozích ale výrazně poklesl. Počet lidí mířících do Itálie polevil, problémy ale naopak více pociťuje Španělsko.

Ilustrační fotografie
reklama

„Evropská unie se stále potýká s migrační krizí,“ píše server Politico. Zatímco počet lidí plavících se po středomořské cestě z Libye do Itálie klesá, migranti se nevzdávají a pokoušejí se najít jiné cesty. Španělský předseda vlády Pedro Sánchez požádal EU o nouzovou pomoc a vyzval ji, aby se zabývala narůstajícím počtem migrantů, kteří vstoupili do jeho země.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker  slíbil,  že Brusel bude pracovat „nepřetržitě během léta", aby tento problém vyřešil.

Server také zveřejnil aktuální graf týkající se migrace. Z něj vyplývá, že počet nově příchozích výrazně klesá. Například letos v květnu do Evropy přišlo asi 13500 běženců, loni v květnu to bylo necelých 285 tisíc.

Na tato čísla zareagoval i někdejší český tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. „Až zase někdo rozjede další vlnu strašení migrací a začne tvrdit, jak je to to nejdůležitější téma na světě, zhluboka se nadechněte a pošlete mu tento graf s počty lidí, přicházejících do EU,“ uvedl. Narážel tak na slova premiéra Andreje Babiše, který tvrdí, že obavy z migrace budou příští rok dominovat eurovolbám.

Jeho slova pak okomentoval i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Tomáši, úkol zněl přece jasně. 1. Říkat, že to není pravda, aby to do voleb do EP vydrželo. 2. Zakázat hidžáb těm 3 nebo 4, co to v ČR nosí. 3. Připomenout na Primě a Barrandově teroristické útoky a 4. Odjet na jednání do Bruselu a udělat na všechny bububu, že takhle teda ne,“ přisadil si.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky