Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda chce snížit dávky na bydlení. Možná se to týká i vás

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Snížit doplatek na bydlení pro lidi na ubytovnách hodlá ministerstvo práce a sociálních věcí. Dodnes stát nejchudším lidem doplácel na bydlení 90 % nákladů, nový návrh už počítá jen s 80 %. Návrh dnes schválila vláda.

Lidé, kteří nemají dostatek financí na to, aby zaplatili za bydlení a ještě jim zbylo na živobytí, mají nárok na dávky od státu. Těch existují dva typy - příspěvek na bydlení patří mezi sociální dávky a dostanou ho lidé, kteří na přiměřené bydlení dávají více než 30 % příjmu (v Praze 35 %), doplatek na bydlení patří mezi dávky v hmotné nouzi a dosáhnou na něj ti, kterým ani s příspěvkem na bydlení nezbývá po zaplacení nákladů na ubytování na živobytí. Příspěvek na bydlení v Česku pobírá měsíčně asi čtvrt milionu lidí, doplatků se rozdá kolem 70 tisíc.

Ministerstvo nyní plánuje, že právě doplatek na bydlení sníží, a to konkrétně lidem na ubytovnách. Ministryni Michaele Marksové totiž vadí, že majitelé ubytoven si schválně účtují obrovské sumy za naprosto nevyhovující prostory k bydlení, protože vědí, že většinu stejně zaplatí stát. Od snížení doplatku si vláda slibuje, že majitelé ubytoven ceny za bydlení sníží.

Doposud platilo, že stát lidem na ubytovně proplácel 90 % nákladů na bydlení, nově by to mělo být o 10 % méně. Kritici navrhované změny ale tvrdí, že ani tato změna majitele ubytoven, kteří si ze státního doplatku udělali parádní byznys, nedonutí nájem snížit. A doplatí na to znovu ti nejchudší, kteří budou muset z vlastní kapsy zaplatit o deset procent víc než doposud a o to méně peněz jim zbude na jídlo.

Témata:  bydlení sociální dávky CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy