Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Marksová plánuje: Tátové budou muset na mateřskou. Jinak přijdou o peníze

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Tominová-Marksová chce rozbít zažitý stereotyp a vyvarovat se tomu, že zaměstnavatelé uvidí v ženách potenciální matky. Navrhne proto mechanismus dělení rodičovské.

"Někde to funguje tak, že je určená část pro jednoho rodiče a fixní pro druhého. Když ten druhý nejde a nevyužije svoji část, nárok propadá. Funguje to ovšem v zemích, kde je rodičovská dovolená devět měsíců, tři měsíce pak má druhý rodič. Ale u nás jsou tři roky, musíme vymyslet, jak to zvládnout u nás. Podle mě je reálné začít na jednom až dvou měsících. Kdyby toho druhý rodič nevyužil, o tu dobu by se rodičovská zkrátila," uvedla v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Tak to nyní funguje v západní Evropě a podle ministryně se těžko vymyslí něco lepšího. "Jde jen o to vymyslet, jak dlouhá má být doba fixovaná na druhého rodiče, začala bych skromně. Další věc, která už byla rozpracována v době, kdy ministrem práce byl Petr Nečas z ODS, je otcovská dovolená v šestinedělí. Čerpala by se z nemocenské, například týden, kdy by mohl být doma. Je to podobné, jako když máte nárok na volno při pohřbu," podotkla.

Domnívá se, že sdílená rodičovská dovolená naopak může přinést úspory, protože kdyby nárok propadl, stát vydá o to méně. "U otcovské dovolené by byl nárok na nemocenské pojištění. Rodí se u nás asi 90 tisíc dětí ročně a ne každý si to vybere. Dopad do rozpočtu nebude velký," dodala.

Sdílená rodičovská dovolená by podle ní měla ideálně začít platit od roku 2017.

Témata:  děti Michaela Marksová Rodičovská dovolená

Aktuálně se děje

2. května 2024 17:23

1. května 2024 15:37

Kryptomiliardář Changpeng Zhao z Binance jde do vězení

Zakladatel největší americké kryptoburzy stráví čtyři měsíce ve vězení.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Úřad práce

Úřad práce nabízí lidem až 50 000 Kč na vzdělávání

Během následujících 16 měsíců chce Úřad práce ČR proškolit a rekvalifikovat v digitálních dovednostech cca 100 000 lidí. Dosud kurzy úspěšně absolvovalo zhruba 13 000 zájemců. Prostřednictvím vzdělávacího e-shopu úřad v současnosti nabízí více než 1 700 kurzů digitálního vzdělávání a rekvalifikací, a to všem zájemcům – zaměstnaným i nezaměstnaným. Na digitální vzdělávání svých občanů má Česko k dispozici 5,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy, který financuje Evropská unie.