Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letos končí fixace nejvíce lidem v historii

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Fixace hypotéky letos končí nejvíce lidem v historii. Zhruba každý třetí přitom při refixaci banku změní. ČMSS pro účely refinancování připravila zvýhodněné úvěrové podmínky s jednodušším procesem vyřízení a úrokovou sazbou 1,9 %.

Asi 150 tisíc majitelů hypoték bude letos řešit, co se svou hypotékou při konci fixačního období. To je nejvíce v historii. „Minimálně polovina z těchto lidí bude zvažovat, jestli nemají vyměnit banku a převést hypotéku do jiné instituce. Zhruba třetina lidí pak doopravdy financující společnost vymění, často přitom přejdou do stavební spořitelny,“ uvedl předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

Celkový objem refinancovaných úvěrů by se letos mohl přiblížit 45 miliardám korun. ČMSS může klientům při refinancování nabídnout zvýhodněnou úrokovou sazbu 1,9 % a jednodušší proces schválení úvěru, při kterém např. v některých případech nebude nutné dokládat potvrzení o příjmech.

Při změně instituce se klienti řídí především nabízenou úrokovou sazbou a celkovými náklady na úvěr. „V posledních letech platilo, že hypotéky jsou výhodnější než úvěry od stavebních spořitelen, to se v letošním roce mění. Úvěry od stavebních spořitelen budou na konci roku přibližně o půl procenta levnější než hypotéky. Stavební spořitelny si proto z refinancovaného trhu mohou ukousnout mnohem větší díl než v minulosti,“ uzavřel Tomáš Kořínek.

Průměrná úroková sazba nově poskytnuté hypotéky dosahovala v lednu 2,32 %, zatímco průměrná sazba zajištěného úvěru od stavební spořitelny činila 2,07 %. Refinancování může napomoci ke zvýšenému zájmu o úvěry od stavebních spořitelen, které by letos mohly poskytnout nejvíce úvěrů za posledních 8 let a překonat hranici 60 miliard korun.

Témata:  hypotéky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?