Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Doba rekordně levných hypoték je definitivně pryč

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká národní banka (ČNB) na svém pravidelném zasedání opět zvýšila základní úrokové sazby, což se velmi brzy projeví ve zdražování hypotečních úvěrů. Navíc je velmi pravděpodobné, že hypoteční sazby porostou i nadále. Doba rekordně levných hypoték je tak definitivně pryč.

Naposledy zvyšovala ČNB základní sazbu loni na podzim. Přestože šlo tehdy o minimální korekci o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta, komerční banky na tento krok centrálních bankéřů zareagovaly takřka okamžitě a bez výjimky zvedly úrokové sazby u nových hypoték. Dá se proto očekávat, že i nyní hypoteční sazby porostou minimálně o desetiny procentního bodu. A to už velmi brzo.

Zatímco postupné zvyšování základní sazby je při současném ekonomickém vývoji pochopitelné, naprosto nesystémové bylo předchozí zpřísnění podmínek ze strany centrální banky. Požadavek ČNB poskytovat maximálně 80procentní hypotéky ve skutečnosti znamená, že zájemce o vlastní nový byt v Praze musí mít z vlastních zdrojů minimálně jeden a čtvrt milionu korun. Průměrná cena prodaného bytu na pražském trhu totiž na konci loňského roku vzrostla na 6,4 milionu korun.

Centrální bankéři ospravedlňují boj proti hypotékám údajnou bublinou na rezidenčním trhu. Toto strašení je však nesmyslné. Ceny nových bytů sice opravdu rostou, ale to má jediný důvod – jejich extrémní nedostatek. Zatímco ještě před dvěma lety nabízeli developeři jen v Praze přes 7000 volných bytů, nyní tento počet klesl pod třítisícovou hranici. Taková zásoba přitom stačí pouze na půl roku. To znamená, že na každý volný byt nyní čekají hned dva kupci.

K vrácení situace k normálu a vyrovnání poptávky s nabídkou přitom nepomohou nesystémové zásahy ČNB. Ty pouze znepřístupní vlastní bydlení tisícům domácností – hlavně těm nejpotřebnějším, tedy studentům a začínajícím rodinám. Ty kvůli nutnosti vložit do koupě bytu vysoký vstupní kapitál, na takovou investici mít nebudou.

Na tahu nyní nejsou centrální bankéři, ale úředníci. Jedině oni mohou výrazně urychlit extrémně složitý systém stavebního práva a odblokovat nyní zaseknutý proces povolování nových staveb. Bez pravidelného přílivu nových bytů na trh se ze současné tristní situace jen tak nedostaneme. Informoval RNDr. Evžen Korec, CSc., generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Témata:  hypotéky

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?