Na jaké otázky je třeba si odpovědět, než požádáte o půjčku?

Snadná dostupnost půjček může některé lidi dostat do problémů. I když nový zákon nastavuje bezpečnější prostředí požadavkem na důkladné prověření bonity, stále platí, že lidé by se měli zadlužovat obezřetně. Na jaké otázky je třeba si odpovědět, než požádáte o půjčku?

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Historická schůzka: Kim zavítá na jih, poprvé od Korejské války - anotační obrázek
Historická schůzka: Kim zavítá na jih, poprvé od Korejské…

Potřebuji si skutečně půjčit?

Klíčové rozhodnutí. Ukazuje se, že lidé se často zadlužují kvůli zbytným věcem, jako je dovolená nebo nákup vánočních dárků. V období Vánoc roste zájem o půjčky několikanásobně. Je dobré se zamyslet nad tím, zda je opravdu nezbytné si na některé věci půjčovat. Pokud zvládnete splácet, proč byste místo toho nezvládli tvořit rezervu třeba na spořicím účtu?

Zvládnu splácet?

To poznáte jednoduše. Pokud vám již nějaký poskytovatel žádost o půjčku zamítnul, dostali jste jasný signál, že něco není v pořádku. Nepokoušejte se tedy za každou cenu uspět jinde. „Nabídky slibující ‚půjčky bez registrů‘ jsou spíše marketingovým trikem. Nový zákon o spotřebitelském úvěru zavedl povinnost důkladného prověření bonity žadatele o úvěr. I když nestanovuje, jakým způsobem, je zřejmé, že primární jsou registry klientských informací,“ upozorňuje Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, jež je poskytovatelem rychlých a bezpečných spotřebitelských úvěrů. „Pokud někdo řádně neprověřuje úvěruschopnost žadatele o půjčku, pouští se na tenký led, protože se na takovou společnost může zaměřit centrální banka jakožto dozorový orgán,“ dodává Robin Stránský.

Můžu si to rozmyslet?

Máte na to 14 dní. Zákon o spotřebitelském úvěru definuje něco jako lhůtu na rozmyšlenou. Poskytovatelé vám tak musejí vytvořit konkrétní nabídku, jejíž podmínky vám garantují dalších 14 dní. „Ideální postup každého zájemce o půjčku by tak měl být oslovit několik poskytovatelů a nechat si od každého z nich vyhotovit nabídku,“ doporučuje Robin Stránský. Žadatel má následně skvělé podklady pro to, aby si vybral nejvýhodnější půjčku.

Půjčuji si od seriózního poskytovatele?

Ověřte si to. Nový zákon díky přísným kritériím pro získání licence značně vyčistil trh poskytovatelů půjček. Na stránkách České národní banky naleznete seznam subjektů oprávněných poskytovat půjčky dle nových podmínek. Jedná se o společnosti již licencované, ale i o poskytovatele působící nyní v provizorním režimu takzvaného přechodného období. Ověřte si proto, zda máte co do činění s poskytovatelem, jenž vyhovuje nové přísnější legislativě.

Mám všechny informace?

Chtějte transparentnost. Ještě než podepíšete smlouvu, zvažte, zda jste obeznámeni se všemi podmínkami, poplatky a zda smlouvě rozumíte. Seriózní poskytovatelé mají veškeré dokumenty předem k dispozici na webu, takže se vám nestane, že byste smlouvu viděli až těsně před jejím podpisem. Problematické jsou internetové srovnávače. „Téměř všechny srovnávače jsou jen zprostředkovatelé a mnohdy rozesílají údaje zadané uživatelem na více poskytovatelů. V okamžiku, kdy odesíláte vyplněný online formulář, tak nemůžete vědět, kolik, zda vůbec a kdo vám půjčí,“ varuje Robin Stránský. Nevíte tedy, ke komu se vaše údaje dostaly a kdo vám bude volat.

Diskuze: Na jaké otázky je třeba si odpovědět, než požádáte o půjčku?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

První máj: Každý desátý Čech zvažuje požádat o ruku

26.04.2018 15:33 Češi v loňském roce uzavřeli nejvíce sňatků za posledních 8 let, téměř 51 tisíc. K zásnubám předcházejícím samotné svatbě vyhledávají romantické příležitosti. Podle průzkumu klenotnictví ALO diamonds…

Předpověď počasí na noc a pátek 27. dubna

26.04.2018 15:24 Přes střední Evropu bude dále k východu postupovat tlaková výše, její vliv na počasí u nás bude postupně slábnout, informuje ČHMÚ.

Česká republika bude mít velvyslanectví v Jeruzalémě

26.04.2018 15:02 Česká republika již v loňském roce vyjádřila svoji pozici ohledně Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. Nyní svoje vyjádření stvrzuje úmyslem otevřít v květnu tohoto roku v západním Jeruzalémě…

Musíte po sobě vymalovat? Aneb vše co potřebujete vědět,…

26.04.2018 10:29 Předat byt zpět pronajímateli většinou neznamená jen jednoduše vrátit klíče. V jakém stavu, kdy a jak byste měli po skončení nájmu byt odevzdat? K čemu všemu vám může posloužit předávací protokol a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky