Hypoteční trh pod palbou ČNB. Banky začínají přitvrzovat pravidla pro klienty

Centrální bankéři dosáhli svého, komerční banky sáhly k dalšímu zpřísnění poskytování hypotečních úvěrů. Zatímco až dosud tolerovaly, pokud klient banky spolufinancoval hypotéku jiným úvěrem například ze stavebního spoření, nyní přestávají tyto peníze považovat za vlastní zdroj. Přesně tak, jak už delší dobu požaduje Česká národní banka (ČNB).

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Prezidentská debata bez Moravce? Jeden se bojí debatovat, druhý moderovat, rýpnul si Ovčáček - anotační obrázek
Prezidentská debata bez Moravce? Jeden se bojí debatovat,…

I při nejnižším požadavku na deset procent vlastních zdrojů to konkrétně v Praze znamená, že zájemce o hypotéku na průměrný byt musí složit ze svého více než 600 tisíc korun. Drtivá většina domácností toužících po vlastním bydlení však takovou částku sama dohromady nikdy nedá. Povede to k zamrznutí hypotečního trhu, protože banky přestanou nové hypotéky vydávat a zaměří se pouze na refinancování stávajících. I u těch však zásadně zvýší úrokové sazby.

Od počátku angažmá ČNB na hypotečním trhu kritizuji. Myslím, že se centrální bankéři pletou do věcí, které řešit vůbec nemají. Banky působící na českém trhu mají dostatek vlastních kontrolních mechanizmů, jak posoudit bonitu žadatele o úvěr. Což dokládá i velmi nízký podíl úvěrů v selhání.

Opakované varování před údajnou nemovitostní bublinou ze strany centrálních bankéřů je pouhým strašením, které má dodat argumenty pro navýšení pravomocí ČNB regulovat komerční banky. V takovém boji se pak hodí každý argument, čím poplašnější, tím lepší. Co na tom, že nemusí být vždy pravdivý.

V Česku totiž žádná bublina na nemovitostním trhu není. Ceny bytů sice rostou, ale to způsobuje specifická situace českého legislativního Kocourkova. Neuvěřitelně dlouhý proces povolování nových staveb, kdy navíc stavební úřady nedodržují správní lhůty pro rozhodnutí a jeho vydání svévolně oddalují, vede k růstu cen nových bytů. Podle našich výpočtů nesmyslná legislativa zvýší cenu nového bytu o zhruba deset procent, což představuje stovky tisíc korun. Další část zdražení jde na vrub zastaralého územního plánu. Chybějící pozemky vhodné pro bytovou výstavbu přitom nejsou doménou jen Prahy, s tímto problémem se potýkají také další města včetně Brna.

Politici bez vize místo řešení těchto palčivých problémů naskakují na vlnu populismu a snaží se získat laciné body bojem proti „zlým developerům“ místo aby s nimi spolupracovali na dalším rozvoji měst a obcí. Ve své krátkozrakosti však nedohlédnou, že bez nových staveb a přirozeného růstu se z měst stane mrtvý skanzen bez života. Takových příkladů máme v Česku bohužel velmi mnoho.

Všemocní centrální bankéři společně s bezradnými politiky a nekompetentními úředníky tak odsoudili stovky tisíc domácností k přebývání v cizích pronajatých bytech. Protože na vlastní bydlení kvůli nedostupnosti hypoték a vyšším cenám nikdy nedosáhnou. Informoval RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.

Témata: čnb | banky | hypotéky | MoneyMAG.cz

Diskuze: Hypoteční trh pod palbou ČNB. Banky začínají přitvrzovat pravidla pro klienty

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Hesla k online účtům: Kdo si je má všechny pamatovat?

17.01.2018 11:22 Dnes a denně se přihlašujeme k bezpočtu internetových účtů, abychom převedli peníze z jednoho bankovního účtu na druhý, nakoupili v e-shopu, objednali si taxi a tak dále. Společnost Kaspersky Lab se…

Někteří senioři by si mohli pohoršit? Jak bude řešit…

17.01.2018 11:18 ROZHOVOR - Vláda Andreje Babiše představila své programové prohlášení vlády. V něm slibuje například zrušení superhrubé mzdy, růst důchodů i platů, či daňové výhody pro rodiny. Ustojí státní rozpočet…

Na jaké daňové změny se musíme letos připravit?

17.01.2018 09:51 Změny v zaměstnaneckých benefitech, zvýšení daňového zvýhodnění na první dítě či zpřísnění podmínek pro získání daňového bonusu. To jsou jen některé z hlavních změn, které se v roce 2018 dotknou…

Předpověď počasí na noc a čtvrtek 18. ledna

17.01.2018 09:15 Z Britských ostrovů bude postupovat k východu tlaková níže a s ní spojený frontální systém ovlivní počasí u nás, informuje ČHMÚ.

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky