Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak financovat hypotékou při aktuálních omezeních?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Česká národní banka (ČNB) svými doporučeními postupně omezila maximální výši hypotéky na 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). V červnu přitom přišla s dalšími omezeními, kdy bankám doporučuje také obezřetné vyhodnocování poměru výše zadlužení k ročním příjmům (DTI) nebo poměru sumy splátkových závazků k příjmům (DSTI). Praktické výpočty ukazují, že nejzásadnější z hlediska dostupnosti hypoték zůstává omezování LTV a snaha zamezit možnosti dofinancování z jiných cizích zdrojů.

Od dubna smí banky poskytovat hypotéky v maximální výši 90 % hodnoty zastavované nemovitosti. Vyplývá to z doporučení ČNB, která dále stanovila, že podíl hypoték v rozmezí 80 až 90 % LTV by neměl překročit 15 % objemu sjednaných hypoték. V červnu ČNB dále doporučila přísněji posuzovat bonitu. Konkrétně by měly banky vyhodnocovat poměr výše zadlužení k ročním příjmům (DTI, debt-to-income) a poměr sumy splátkových závazků k příjmům (DSTI, debt service-to-income). „ČNB poskytovatele nabádá, aby ‚obzvláště obezřetně‘ vyhodnocovali schopnost splácet úvěr u žadatelů, u nichž by ukazatel DTI přesáhl hodnotu 8 a ukazatel DSTI úroveň 40 %,“ uvádí David Eim, produktový manager společnosti Gepard Finance, která působí na trhu hypoték téměř 15 let. V souvislosti s omezením výše LTV rovněž ČNB označila za nepřijatelné souběžné poskytování úvěrů na dofinancování nemovitosti. „ČNB považuje poskytnutí jakéhokoli spotřebitelského úvěru zajištěného i nezajištěného u stejného i jiného poskytovatele za obcházení omezení LTV,“ dodává David Eim.

Příklad: Financování hypotékou při aktuálních omezeních

Konkrétní dopady uvedených omezení lze demonstrovat na vzorovém příkladu. Uvažujeme rodinu se dvěma dětmi, kde mají manželé měsíční hrubý příjem 40 tis. Kč (25 tis. + 15 tis.). Co se týče jejich závazků, mají menší úvěr (50 tis. Kč) se splátkou 2 500 Kč měsíčně a kreditní kartu s limitem 20 tis. Kč. Naspořeno mají 350 tis. Kč.

Takoví žadatelé v současnosti budou zřejmě úspěšní při žádosti o hypotéku až do 3,1 mil. Kč, přičemž v případě nemovitosti v hodnotě 3,5 mil. Kč narazí na strop 90 % LTV. Bonitně je to na hraně, nicméně reálné. Měsíční splátka by činila asi 11 440 Kč.

Úvěr kolem 2,5 mil. by byl reálný u většiny bank. Měsíční splátka by pak činila asi 9 230 Kč.

Ukazatel DTI dosahuje následujících hodnot (při ročních příjmech 480 tis. Kč):

Hypotéka 2,5 mil. Kč: 2 500 000 / 480 000 = cca 5,2.

Hypotéka 3,1 mil. Kč: 3 100 000 / 480 000 = cca 6,5.

Ukazatel DSTI dosahuje následujících hodnot:

Hypotéka 2,5 mil. Kč (výdaje: 9 230 Kč + 2 500 Kč = 11 730 Kč): 11 730 / 40 000 = cca 30 %.

Hypotéka 3,1 mil. Kč: (výdaje: 11 440 Kč + 2 500 Kč = 13 940 Kč): 13 940 / 40 000 = cca 35 %

Je tedy vidět, že v obou případech by se vzorové rodiny aktuální omezení nijak nedotklo. „Pravděpodobně bychom dovedli nalézt situace, kdy by klient podle nových pravidel nedosáhl tak vysoko, jako podle pravidel starých, ale nebude se jednat o zásadní věc,“ upozorňuje David Eim. „Mnohem zásadnější jsou omezování LTV a snaha zamezit možnosti dofinancování z jiných cizích zdrojů,“ dodává David Eim s tím, že opatření může vést k situaci, kdy se klienti budou snažit o dofinancování ze zdrojů, které budou mimo kontrolu bank, což v důsledku jejich rizikovou situaci jen zhorší.

Témata:  hypotéky finance půjčky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

18. dubna 2024 12:55

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?