Hypotéky letos překonají rekord, refinancovat může téměř polovina lidí s hypotečním úvěrem

Po rekordním loňském roce, kdy se na českém hypotečním trhu sjednaly hypotéky v objemu téměř 225 miliard korun, bude s největší pravděpodobností následovat další rekordní období. Rekord ale bude letos spočívat v jiné statistice. Během roku 2017 totiž skončí fixační období u hypotéky zhruba 300 tisíc klientům českých bank.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Dítě je na světě! Vévodkyně Kate porodila chlapce! - anotační obrázek
Dítě je na světě! Vévodkyně Kate porodila chlapce!

To je téměř polovina všech Čechů, co hypotéku v současnosti splácí. Letos tak bude hypoteční trh ve znamení refinancování, banky by do konce roku mohly poskytnout hypotéky v objemu až 240 miliard Kč, informuje Jiří Sýkora, analytik produktového oddělení Swiss Life Select.

S ohledem na takto ohromná čísla se i jednotlivé banky začaly na tuto situaci připravovat. Menší banky situaci vnímají jako velkou příležitost k navýšení svého tržního podílu. Podporuje to i nedávné prohlášení generálního ředitele Moneta Money Bank Tomáše Spurného: „Všichni budete překvapeni, jak významně budeme růst.“

Naopak velké banky jsou v komunikaci refinancování zdrženlivější. I když samozřejmě možnost získat nové klienty vnímají, jejich hlavním cílem je zejména udržení si stávajících klientů.

Co refinancování může klientovi přinést?

Podívejme se na příklad vzorového klienta banky s hypotékou 3 miliony korun, kterou sjednal v roce 2012 s fixací na 5 let. Nyní má na hypotéce úrokovou sazbu 3,99 % a jeho nebo její splátka činí 15 819 Kč. Letos mu ale fixační období pro úrokovou sazbu končí a klient se tak může rozhlédnout po východnější nabídce.

Pokud hypotéku refinancuje, může dnes pro pětiletou fixaci snížit svou úrokovou sazbu až na 1,79 % a s tím i splátku na 11 584 Kč měsíčně. Zde by mohlo naše zamyšlení končit se slovy: Kliente, ušetřil jsi 4 500 korun! Zkusme se ovšem podívat ještě o kousek dál.

Co s ušetřenými penězi?

Částka 4 500 Kč je jistě zajímá a rodinný rozpočet by si s ní hravě poradil. Ale bylo by to tak správně? Domnívám se, že ne. Daleko vhodnější způsob, jak peníze utratit, je investice do budoucnosti klienta nebo jeho dětí.

Je obecně známým faktem, že stát se o penzi jednotlivce jen těžko postará v přijatelné míře. Část peněz ušetřených na splátce hypotéky by proto měla směřovat na klientův „důchodový účet“. A jestli „důchodovým účtem“ bude doplňkové penzijní spoření, životní pojištění, nebo investice záleží na konkrétní situaci a potřebách klienta.

Diskuze: Hypotéky letos překonají rekord, refinancovat může téměř polovina lidí s hypotečním úvěrem

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Sečete (ne)ochotně sekačkou trávu? Pozor, tohle všechno se…

23.04.2018 13:26 Práce se sekačkou se na první pohled jeví jako jednoduchá záležitost, ale opak může být pravdou. Zejména kvůli špatnému zacházení či zanedbané údržbě sekačky jste pak nuceni vyhledat servis a zároveň…

Grilování je zdravé, ale... Jaké chyby rozhodně nedělat?

22.04.2018 12:35 Grilování a horké večery patří k sobě. Jenže každé grilování zvyšuje nebezpečí rakoviny. Jak se bránit? A jaké chyby s grilem rozhodně nedělat? Čtěte abecedu grilování.

Předpověď počasí na noc a pondělí 23. dubna

22.04.2018 10:09 Studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Před ní bude k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, informuje ČHMÚ.

Děsivá klíšťová encefalitida? I tohle vám denně hrozí

22.04.2018 08:04 Aktualizováno V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky