Hypotéky letos překonají rekord, refinancovat může téměř polovina lidí s hypotečním úvěrem

Po rekordním loňském roce, kdy se na českém hypotečním trhu sjednaly hypotéky v objemu téměř 225 miliard korun, bude s největší pravděpodobností následovat další rekordní období. Rekord ale bude letos spočívat v jiné statistice. Během roku 2017 totiž skončí fixační období u hypotéky zhruba 300 tisíc klientům českých bank.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Chybí peníze na výplaty důchodů, říká bývalý ministr - anotační obrázek
Chybí peníze na výplaty důchodů, říká bývalý ministr

To je téměř polovina všech Čechů, co hypotéku v současnosti splácí. Letos tak bude hypoteční trh ve znamení refinancování, banky by do konce roku mohly poskytnout hypotéky v objemu až 240 miliard Kč, informuje Jiří Sýkora, analytik produktového oddělení Swiss Life Select.

S ohledem na takto ohromná čísla se i jednotlivé banky začaly na tuto situaci připravovat. Menší banky situaci vnímají jako velkou příležitost k navýšení svého tržního podílu. Podporuje to i nedávné prohlášení generálního ředitele Moneta Money Bank Tomáše Spurného: „Všichni budete překvapeni, jak významně budeme růst.“

Naopak velké banky jsou v komunikaci refinancování zdrženlivější. I když samozřejmě možnost získat nové klienty vnímají, jejich hlavním cílem je zejména udržení si stávajících klientů.

Co refinancování může klientovi přinést?

Podívejme se na příklad vzorového klienta banky s hypotékou 3 miliony korun, kterou sjednal v roce 2012 s fixací na 5 let. Nyní má na hypotéce úrokovou sazbu 3,99 % a jeho nebo její splátka činí 15 819 Kč. Letos mu ale fixační období pro úrokovou sazbu končí a klient se tak může rozhlédnout po východnější nabídce.

Pokud hypotéku refinancuje, může dnes pro pětiletou fixaci snížit svou úrokovou sazbu až na 1,79 % a s tím i splátku na 11 584 Kč měsíčně. Zde by mohlo naše zamyšlení končit se slovy: Kliente, ušetřil jsi 4 500 korun! Zkusme se ovšem podívat ještě o kousek dál.

Co s ušetřenými penězi?

Částka 4 500 Kč je jistě zajímá a rodinný rozpočet by si s ní hravě poradil. Ale bylo by to tak správně? Domnívám se, že ne. Daleko vhodnější způsob, jak peníze utratit, je investice do budoucnosti klienta nebo jeho dětí.

Je obecně známým faktem, že stát se o penzi jednotlivce jen těžko postará v přijatelné míře. Část peněz ušetřených na splátce hypotéky by proto měla směřovat na klientův „důchodový účet“. A jestli „důchodovým účtem“ bude doplňkové penzijní spoření, životní pojištění, nebo investice záleží na konkrétní situaci a potřebách klienta.

Diskuze: Hypotéky letos překonají rekord, refinancovat může téměř polovina lidí s hypotečním úvěrem

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Úřad práce bude část příspěvku na živobytí vyplácet v…

18.11.2017 11:28 Aktualizováno Úřad práce ČR musí podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi vyplácet část příspěvku na živobytí prostřednictvím poukázek. Tato změna se do zákona dostala poslaneckou iniciativou. Od prosince tak…

Prasklina na čelním skle. Kdy ji stačí scelit?

18.11.2017 10:12 Pryč jsou časy, kdy bylo kvůli drobné prasklině třeba vyměnit celé čelní sklo. Oprava autoskel pomocí scelování je dnes oblíbenou alternativou k výměně skla. Allianz vám ji zajistí provést na…

Předpověď počasí na noc a neděli 19. listopadu

18.11.2017 10:04 Kolem tlakové níže se středem nad Skandinávií k nám bude zesilovat příliv studeného a vlhkého vzduchu od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Důchody z pohledu mužů? Takhle řeší své "hříchy mládí"

17.11.2017 16:22 Aktualizováno Většina českých mužů si sice spoří na penzi, stranou ale odkládají naprosto nedostatečné částky. Situace se změní až s vyšším věkem, kdy muži začínají dohánět finanční „hříchy mládí“, ukázal průzkum…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky