Stejné zranění, jiná výše odškodného. Jaké částky při úrazech pojišťovny vyplácejí?

Lyžařská sezona je v plném proudu, Čechy lákají nejen tuzemské modernizované skiareály, ale stále častěji míří na hory také do zahraničí.

Diskuse: 0

Lyžování, ilustrační fotografie
reklama
Teror, nátlak, peníze. Co se děje v rodině Jiřího Pomeje? - anotační obrázek
Teror, nátlak, peníze. Co se děje v rodině Jiřího Pomeje?

Ohledně bezpečnosti máme však stále rezervy, například loňský průzkum pojišťovny Metlife ukázal, že lyžařskou helmu používá jen polovina rodičů, kteří zamíří s dětmi na svah. Pozitivní je alespoň to, že přilbu nosí devět z deseti malých lyžařů a snowboardistů. Ochranné vybavení sice výrazně snižuje riziko zranění, ale zcela předejít mu nedokáže. Pro případy úrazů – vlastních či způsobených třetí osobě – je tak víc než vhodné vyrazit na lyže i se správně zvoleným pojištěním. Zároveň se vyplatí nabídku pojišťoven důkladně porovnat – u některých úrazů se vyplácené částky liší i o desítky tisíc korun.

V případě, že se zraníte na české sjezdovce, jsou náklady na léčbu hrazeny z běžného zdravotního pojištění. Pokud máte navíc sjednané i úrazové pojištění, vyplatí vám pojišťovna, když váš nárok uzná, i plnění z této pojistky. Výše částky se vypočítává podle závažnosti úrazu a doby, po kterou se pacient se zraněním léčí. Mezi pojišťovnami jsou výrazné rozdíly v tom, jaké částky při úrazech vyplácejí. Ukazuje to i následující tabulka, která porovnává výši možného plnění úrazové pojistky, pokud by došlo k obávanému poranění páteře, v tomto případě s omezením hybnosti středního stupně. Pro modelový příklad byla použita úrazová pojistka s výší sjednané pojistné částky na 500 000 Kč.

Pojišťovna

Výše plnění*

Allianz

55 000 Kč až 125 000 Kč

AEGON

55 000 Kč až 125 000 Kč

METLIFE

100 000 Kč

ČPP

0 Kč až 250 000 Kč

AXA

0 Kč až 185 000 Kč

UNIQA

0 Kč až 125 000 Kč

Kooperativa

0 Kč až 125 000 Kč

NN

0 Kč až 125 000 Kč

ČSOBP

0 Kč až 125 000 Kč

Pojišťovna ČS

0 Kč až 125 000 Kč

Komerční pojišťovna

0 Kč až 100 000 Kč

Generali

0 Kč až 100 000 Kč

ČP

0 Kč až 75 000 Kč

* konkrétní výše závisí na vážnosti úrazu a posouzení pojišťovnou


Ještě výraznější jsou rozdíly vyplácených částek u nejzávažnějších úrazů s trvalými následky. V těchto případech totiž výše odškodnění závisí nejen na oceňovací tabulce pojišťovny, ale také na takzvané progresi (násobku pojistné částky podle závažnosti tělesného poškození), kterou daná pojišťovna u vážných úrazů používá.

Pojišťovny mohou krátit plnění až o polovinu, pokud by se ukázalo, že příčinou nehody bylo požití alkoholu před sportovní aktivitou. Některé pojišťovny vylučují z plnění úrazy vzniklé při jízdě na bobech nebo neplní, když by k úrazu došlo při lyžování v extrémních podmínkách a terénech. Milovníci jízdy mimo sjezdovky si mohou v některých pojišťovnách (a také specializovaných klubech jako například Alpenverein) sjednat připojištění i pro tyto aktivity, většina pojistných ústavů má nicméně ve výlukách vyloženě extrémní terény s vysokým stupněm obtížnosti.

Zranění třetí osoby

Pro případy, že při jízdě na lyžích či snowboardu zraníte někoho jiného, byste měli mít sjednané i pojištění odpovědnosti. Pokud totiž někoho srazíte na sjezdovce a prokázalo by se, že jde o vaše zavinění, může zdravotní pojišťovna, která by vydala peníze na léčbu poškozeného, požadovat úhradu po vás (tzv. regres). Obzvlášť v zahraničí pak náklady na léčení dosahují statisícových až milionových částek.

Škody při lyžování jsou kryty z pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě, které často platí i na území Evropy. Při cestě do zahraničí lze sjednat připojištění odpovědnosti také v rámci cestovního pojištění. Toto pojištění je vhodné i pro rodiče, kteří zodpovídají nejen na svahu za své děti. Na místě je také jedno důrazné varování: Pokud by bylo příčinou způsobeného úrazu požití alkoholu, pojišťovny ve většině případů, na rozdíl od úrazového pojištění, nezaplatí u pojištění odpovědnosti ani korunu.

Zaměřte se na limity

Při vybírání pojištění pro lyžařské cesty do zahraničí se zaměřte na výši vyplácených limitů a případné spoluúčasti. Pokud pojištění nepokryje celou částku například za léčebné výlohy, musí doplatit zbytek pojištěný. Zajímejte se tak nejen o základní limit, ale také o dílčí limity, například pro stomatologická ošetření. Překvapit vás může i výše spoluúčasti, a to zejména u pojištění stornopoplatků či pojištění odpovědnosti. Ohlídejte si, aby pojištění zahrnovalo i dostatečné plnění pro případný zásah horské služby a přepravu vrtulníkem pojištěné osoby z místa úrazu do nejbližšího vhodného zdravotnického zařízení. Informoval Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust.

Diskuze: Stejné zranění, jiná výše odškodného. Jaké částky při úrazech pojišťovny vyplácejí?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Jak je to s důchodem? I když máte už nárok, penzi nemusíte…

19.02.2018 15:23 Aktualizováno V roce 2018 vznikne nárok na starobní důchod lidem, kteří dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 34 let. Potřebná doba pojištění pro vznik nároku na starobní důchod se…

Lidé nejvíce umírají v únoru. Svobodní pánové nemají dobré…

19.02.2018 13:53 Aktualizováno Úmrtnostní poměry v Česku se zlepšují. I když počty zemřelých v jednotlivých letech kolísají, intenzita úmrtnosti klesá. Nejvíce lidí umírá v zimních měsících, zejména v souvislosti s nemocemi…

Novinky v dani z příjmů se dotknou všech. Kdo si polepší a…

19.02.2018 12:59 V letošním roce opět dochází ke změnám v daních z příjmů fyzických osob. Zvyšují se minimální i průměrné mzdy, které mají vliv na zvýšení odvodů pojistného na sociální zabezpečení a vyměřovací základ…

Je možné se z rakoviny vyléčit navždy? Nebo jen předstírá…

19.02.2018 12:20 Aktualizováno Pokud je někdo diagnostikován s rakovinou, rozhodně to není ta nejlepší zpráva, kterou člověk může slyšet. Pacienta čekají dlouhé léčebné procedury včetně namáhavé chemoterapie, někdy se ale může…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky