Letošní jarní prázdniny jsou velmi kritické. Výrazně stoupl počet zranění

Letošní jarní prázdniny jsou zatím velmi kritické. Horská služba eviduje zvýšený počet srážek a vážných úrazů, zejména se jedná o poranění hlavy. Svou roli v tom hraje i fakt, že na nyní na hory jezdí nejvíce lidí. Podle průzkumu NMS pro ERV je to 57 % lyžařů. S vysokým počtem lidí na sjezdovkách stoupá i množství úrazů. Velkému množství úrazů se přitom dá předejít.

Diskuse: 0

Lyžování, ilustrační fotografie
reklama

„Pokud Češi vyráží na hory se svými ratolestmi, měli by dbát zejména na jejich bezpečnost. Helmu již naštěstí nosí 98 % dětí, ale o dost horší situace je s chráničem páteře, ten si nasadí pouze každé čtvrté dítě,“ říká manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Právě poranění hlavy, páteře, a to nejen obratlů, ale také míchy, patří spolu se zlomeninami končetin a zhmožděninami mezi častá zranění, někdy i s velmi vážnými následky.

Nutnost používání helmy si ověřila i paní Alena z Prahy, která byla s rodinou lyžovat v Rakousku. Její 10letý syn vyjel ze sjezdovky do lesa, kde narazil do stromu. I když skončil v bezvědomí, helma mu zachránila život. „Honzík musel okamžitě na operaci, měl naštípnutý krční obratel a musel zůstat v nemocnici 4 dny. Celková léčba včetně veškerých převozů vyšla téměř na milion korun,“ říká paní Alena.

Každý druhý dospělý na lyžích hazarduje bez helmy

Zatímco dítě bez přilby na sjezdovce téměř nepotkáte, dospělí doslova hazardují. O helmě neuvažuje celá třetina dospělých Čechů. Dalších 16 % si ji nasadí jen občas, a to zejména v zahraničí. „Je to opravdu dost nezodpovědné, když si uvědomíme, že nejvíce zranění u dospělých jsou zapříčiněny srážkou s jiným lyžařem. Následné úrazy jsou zpravidla nejvážnější,“ pokračuje Divoký.

Alarmující je situace u chráničů páteře. „Páteřák“ si na lyže nebo snowboard obleče pokaždé jen každý desátý lyžař.

Nejčastější zranění na sjezdovkách

Koleno (distorze, poranění vazů)

35 %

Rameno (vykloubení, poranění vazů, zlomeniny klíční kosti)

19 %

Trup (naraženiny, zlomeniny žeber, distorze a zlomeniny páteře)

10 %

Hlava (otřes mozku, tržné rány, zlomeniny lebky, zhmoždění mozku)

7 %

Bérec (zlomeniny)

7 %

Kyčel a stehenní kost (naraženiny, vykloubení, zlomeniny)

7 %

Paže (zlomeniny)

4 %

Ostatní úrazy a zranění (zhmoždění, distorze, zlomeniny)

11 %

 

Jak snížit riziko úrazu dítěte?

Základem je dodržování pravidel FIS a používání ochranných pomůcek jako je helma a chránič páteře. Velmi důležitý je i stav vybavení. Nesprávně seřízené lyže jsou totiž příčinou každé šesté nehody. Děti je dále vhodné vybavit reflexními prvky, díky kterým jsou na sjezdovce více viditelné pro ostatní lyžaře.

Pokud se dítě na lyžích teprve učí, mělo by využít instruktora a uzavřenou sjezdovku, která je určená pouze pro lyžařské školky a školy. „V neposlední řadě bychom neměli zapomínat na kvalitní oblečení. U dětí je totiž vyšší riziko prochladnutí než u dospělých,“ dodává Divoký.

Diskuze: Letošní jarní prázdniny jsou velmi kritické. Výrazně stoupl počet zranění

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Cena másla je nejvyšší v novodobé historii a stále roste.…

21.09.2017 10:13 Rostoucí cena másla mění chování tuzemských zákazníků. Šest lidí z deseti omezilo za poslední měsíc jeho běžnou spotřebu a ostatní o tom v případě zdražení 250gramového balení na 60 korun a více…

Firmy tankují stále častěji za plošné ceny. Jsou dostupné i…

21.09.2017 10:07 Obliba plošných cen pohonných hmot neustále roste. Jejich výhoda spočívá v tom, že lze tankovat bez ohledu na lokalitu kdekoliv v rámci Česka za jednotnou cenu, která je dlouhodobě pod průměrem ČR.…

Jak se vám změní splátka hypotéky, budete-li refinancovat?

21.09.2017 09:44 Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany České národní banky (ČNB). Končí-li vám v…

Česku se daří. Volných pracovních míst přibylo nejvíc v…

21.09.2017 09:38 Hospodářský růst v první polovině roku zrychloval. Zvýšil se objem poskytnutých hypoték a nemovitosti zdražovaly. Zaměstnanost rostla. Volných pracovních míst přibylo nejvíc v historii. Vyplývá to z…

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky