V Česku jsou stovky tisíc cizinců. Za koho platí zdravotní pojištění stát?

Českou republiku navštívilo v loňském roce více než osm a půl milionu zahraničních turistů, dalších přibližně 480 tisíc cizinců v tuzemsku pobývá dlouhodobě či trvale. Jednou z povinností, které mají obyvatelé ČR i cizinci společné, je zdravotní pojištění. Krátkodobí turisté to nejčastěji řeší cestovním pojištěním, ovšem při dlouhodobějším pobytu přichází na řadu zdravotní pojištění cizinců.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Česko patří mezi turisticky velmi vyhledávané lokality. Během celého roku, a zejména pak v sezoně, sem míří davy turistů jak z okolních zemí, tak i ze vzdálenějších lokalit. Během roku 2015 přijelo podle dat Českého statistického úřadu do hromadných ubytovacích zařízení v České republice celkem 8,7 milionu zahraničních turistů, což je o 7,3 procenta více než o rok dříve. V průměru zde strávili 2,7 noci.

„V prvním čtvrtletí roku 2016 zaznamenaly příjezdy zahraničních turistů do hromadných ubytovacích zařízení oproti minulému roku nárůst o 13,9 procenta. 1,7 milionu zahraničních hostů přitom mířilo ve zvýšené míře do všech krajů České republiky,“ přiblížila letošní čísla mluvčí agentury CzechTourism Martina Fišerová. Nejvíce návštěvníků k nám podle ní přijelo z Německa a Slovenska, nárůst zaznamenaly i počty cestovatelů z Velké Británie, USA, Jižní Koreje a Číny.

Společnou povinností, kterou mají všichni návštěvníci České republiky, je platné pojištění kryjící náklady na zdravotní péči. Nejjednodušší situaci mají občané Evropské unie, kteří se v případě, že budou muset vyhledat ošetření, mohou prokázat evropským pasem zdravotního pojištění – tedy klasickou kartičkou pojištěnce. Neodkladnou péči budou mít uhrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

Občané ze zemí mimo Evropskou unii, kteří do Česka cestují za zábavou či byznysem, si už však musejí obstarat pojištění sami. Pro krátkodobé cesty to může být například klasické cestovní pojištění, které si zařídí ještě před odjezdem. Pro delší pobyty do devadesáti dní se pak nabízí takzvané zdravotní pojištění nutné a neodkladné péče u některé z tuzemských pojišťoven.

„Toto pojištění je určeno zvláště těm cizincům, kteří plánují pobývat na území České republiky po dobu kratší než 90 dní a žádají o krátkodobé vízum. Maximální doba, po kterou si lze toto pojištění sjednat, je až 2 roky. Pojištění, jak už název napovídá, zahrnuje pouze neodkladnou a ambulantní péči a také náklady na případnou repatriaci. Například preventivní prohlídky si cizinec musí hradit ze svého,“ uvedl Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny, která se na pojištění cizinců a jeho online prodej specializuje.

U dlouhodobých pobytů je pak situace složitější. Stejně jako v případě krátkodobých pobytů mají právo na účast v systému veřejného zdravotního pojištění občané Evropské unie. Stejného privilegia pak ale navíc pobírají například i cizinci v zaměstnaneckém poměru u firmy se sídlem v České republice, cizinci s povolením k trvalému pobytu, jejich děti, žadatelé o azyl a cizinci pobírající dočasné ochrany.

Naopak do veřejného zdravotního systému nemohou vstoupit cizinci, kteří si na našem území vydělávají jako OSVČ, studenti, děti pracujících cizinců a manželé a manželky Čechů z ciziny. Ti si pak musejí u některé z tuzemských pojišťoven sjednat pojištění nezávislé na veřejném zdravotním pojištění.

„K 30. červnu 2016 pobývalo na našem území celkem 480 191 cizinců. Z toho přechodně to bylo 211 868 a trvale pak 268 323 cizinců,“ přiblížila statistiky Hana Malá z tiskového oddělení Ministerstva vnitra. Přesný počet cizinců, kteří nespadají do systému veřejného zdravotního pojištění, není podle pracovníků ministerstva možné přesně zjistit. „Dle odhadů se jedná o přibližně 80 tisíc osob. Pravděpodobně spíše o něco méně, vzhledem k tomu, že roste počet cizinců s trvalým pobytem,“ přiblížila Helena Hnilicová z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která se problematikou imigrantů a komerčního pojištění zabývá.

Tito cizinci mají na výběr ze dvou možností – buď si zvolí již zmíněné pojištění nutné a neodkladné péče, nebo komplexní zdravotní pojištění. To je cílené právě na osoby, které na našem území pobývají dobu delší než 90 dní a žádají o dlouhodobý či trvalý pobyt.

Rozsah takového pojištění už je velmi podobný veřejnému zdravotnímu pojištění v České republice. Je však omezen sjednanými limity pojistného plnění. Jeho minimální zákonná výše na jednu pojistnou událost je 60 000 eur. „V rámci pojištění je hrazena jak ambulantní péče, tak i preventivní zdravotní péče či zdravotní péče související s těhotenstvím a porodem poskytnutá pojištěnému ve smluvních zdravotnických zařízeních,“ upřesnil Jan Vlček ze Slavia pojišťovny.

Diskuze: V Česku jsou stovky tisíc cizinců. Za koho platí zdravotní pojištění stát?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Placené volno i úlevy na daních. Jaké výhody může přinést…

24.05.2017 14:12 Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování kvalifikace je totiž časově i finančně velmi náročné. V případě studia při práci se proto vyplatí dosáhnout dohody se…

Na co si dát pozor při změně dodavatele energií

24.05.2017 14:00 Spotřebitelé mají právo změnit dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces změny ale může…

Sezónní práce se blíží. Jak pracovat legálně a zároveň…

24.05.2017 11:12 S příchodem teplejšího počasí roste počet nabídek k sezónním pracím. Ve velkém počtu je využívají studenti, dlouhodobě nezaměstnaní i lidé hledající přivýdělek ke svému hlavnímu zaměstnání. Ne…

Jak financovat letní dovolenou

24.05.2017 08:50 Zajištění peněz na dovolenou řeší lidé různými způsoby. Mnohdy si berou na dovolenou půjčku. I když obecně není vhodné se zbytečně zadlužovat, využitím akce Úrokové prázdniny se lze vyhnout placení…

Související:

reklama

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky