Denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Kde se tato teorie vzala?

Hitem posledních měsíců a let jsou krokoměry, fitness náramky a mobilní aplikace, které měří počet kroků, které denně člověk udělá. Obecně se říká, že je dobré denně ujít nejméně 10 tisíc kroků. Kde se ale tohle číslo vzalo? A opravdu nám 10 tisíc kroků denně tak prospívá?

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama
Namísto do babyboxu hodila dítě do kontejneru! Z vraždy novorozeněte v Teplicích obvinili jeho matku - anotační obrázek
Namísto do babyboxu hodila dítě do kontejneru! Z vraždy…

Patříte k těm, kteří si na krokoměru či v aplikaci sledují, zda denně udělají alespoň 10 tisíc kroků? Asi vás zklameme - ve skutečnosti to není pro vaše tělo takový zázrak, jak se povídá. Michael Mosley, novinář zaměřený na problematiku zdraví, ověřoval předpokládané přínosy 10 tisíc kroků denně. Spolu s profesorem Robem Copelandem z Sheffield Hallam University provedl v rámci dokumentu pro BBC One malý experiment.

V první řadě Mosley vypátral, odkud pochází teorie o 10 tisících kroků. Poprvé se objevila v japonské marketingové kampani v době před olympijskými hrami vTokiu v roce 1964. Na základě práce akademického lékaře Yoshiro Hatany bylo vytvořeno zařízení nazvané Manpo-Kei (měřič 10 tisíc kroků), které povzbuzovalo lidi k tomu, aby byli aktivnější.

Otázka je jasná. Měli bychom se o 50 let později také snažit dosáhnout určitého počtu kroků denně? Mosley se rozhodl porovnat výhody ujití 10 tisíc kroků denně s alternativní formou fyzické aktivity označovanou jako „aktivní desítka“ (Active 10).

Aktivní desítka vychází z kampaně podporované britskými zdravotníky a její princip je jednoduchý – lidé by podle této teorie měli absolvovat tři svižné desetiminutové procházky denně.

Mosley a Copeland do svého experimentu zapojili pracovníky z továrny v Sheffieldu, kteří projevili touhu po větší pravidelné denní aktivitě. Polovina skupiny dostala za úkol denně ujít 10 tisíc kroků, což je ekvivalent asi osmi kilometrů. Druhá polovina denně absolvovala tři desetiminutové procházky svižným tempem, což je ekvivalent pouze asi 3 tisíc kroků, tedy asi 2,4 kilometrů.

Přestože účastníci, kteří se řídili aktivní desítkou, ve výsledku ušli méně, Mosley a Copeland zjistili, že to je výhodnější forma fyzické aktivity. „Skupina Active 10 ve skutečnosti udělala o 30 procent více „mírné až silné fyzické aktivity“ než skupina dělající 10 tisíc kroků. A to i přesto, že pohybu věnovala méně času," vysvětluje Copeland. „A když děláte činnost s mírnou intenzitou, začínáte dosahovat největších přínosů pro zdraví,“ dodává.

Vedle prokázaných přínosů pro zdraví formou intenzivnější formy fyzické aktivity účastníci také zjistili, že je snazší nalézt čas na tři desetiminutové procházky, než se snažit dosáhnout celkem 10 tisíc kroků, uvádějí výzkumníci. Takže pokud prosedíte celý den sedět u stolu a zjistíte, že dosažení 10 tisíc kroků je neuvěřitelně obtížné, udělejte si krátkou ale rychlou procházku a svému zdraví prospějete ještě více.

Témata: zdraví | sport | lidé | věda | MoneyMAG.cz

Diskuze: Denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Kde se tato teorie vzala?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 18.04.2018 18:33 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Doporučujeme

Předpověď počasí na noc a pondělí 23. dubna

22.04.2018 10:09 Studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Před ní bude k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, informuje ČHMÚ.

Děsivá klíšťová encefalitida? I tohle vám denně hrozí

22.04.2018 08:04 Aktualizováno V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku…

Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce…

22.04.2018 07:16 Aktualizováno Jeden z nejslavnějších francouzských herců Alain Delon (82) poskytl rozhovor pro zvláštní vydání týdeníku Paris-Match. Mimo jiné uvedl, že je mu z dnešní doby na zvracení a že tento svět opustím bez…

Podnikatelské odbory zkontrolovaly práci Finanční správy a…

20.04.2018 13:49 Za Podnikatelské odbory jsme zveřejnili dva případy kontrol EET. V obou jsme našli závažná pochybení kontrolující Finanční správy a upozornili jsme na ně. Alarmující je nejen samotný způsob, jednání…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky