Řádí u vás doma chřipka? Virus vydrží v místnosti až dva dny. Jak se nenakazit?

V České republice stále řádí chřipková epidemie, která si už vyžádala několik desítek obětí. Hlavní hygienička vyhlásila chřipkovou epidemii na začátku února. Podle aktuálních údajů lékaři hlásí asi 2 tisíce akutních infekcí dýchacích cest na 100.000 obyvatel. Pokud bacil řádí i u vás doma, máme pár tipů, jak zajistit, že se nenakazíte.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Namísto do babyboxu hodila dítě do kontejneru! Z vraždy novorozeněte v Teplicích obvinili jeho matku - anotační obrázek
Namísto do babyboxu hodila dítě do kontejneru! Z vraždy…

Karanténa

Když nemocný člověk kašle, kýchá nebo jen mluví, chřipka se šíří - a kapénky mohou zasáhnout lidi až na 6 metrů. Chřipkové bakterie se také šíří prostřednictvím doteku povrchu, který na sobě má chřipkové viry. Virus chřipky vydrží v místnosti až dva dny. Experti proto doporučují, aby se nemocná osoba zdržovala jen v jedné místnosti a koupelně, protože to omezí počet místností, které bude třeba dezinfikovat. Nemocný by se navíc neměl stýkat se zbytkem rodiny.

Dezinfekce

Vzhledem k tomu, že virus chřipky může žít na tvrdých površích přežít po dobu 24 hodin, je dobré dezinfikovat povrchy, kterých se nemocný člověk dotkl. Zvláštní pozornost by měla být věnována ložnici a koupelně nemocné osoby. Nejlepší je použít antibakteriální čistič na všechna hlavní místa, jako jsou desky stolu, dálkové ovladače, klávesnice, klíče, dřezy, vypínače světel, rukojeti kohoutku, toaletní prkýnko i splachovač. A samozřejmě i vanu nebo sprchu.

„Otřete povrch dezinfekcí tak, aby byl viditelně mokrý po dobu čtyř minut a nechte vše uschnout,“ radí experti, Dávejte pozor, abyste neúmyslně nerozšířili bakterie. Po vyčištění podlah v kontaminované místnosti a na záchodě je nutné vydezinfikovat i mop. Hadr, který používáte na odstranění bakterií neutírejte nic jiného v domě a rovnou jej hoďte do pračky.

Koupelna

Nemocný by měl používat jednorázové kelímky na vodu. Zdravý by nikdy by neměl používat stejný ručník nebo osušku jako nemocný. Šíření bakterií a virů zabrání například používání papírových ručníků místo těch látkových. Zubní kartáček nemocného by měl být úplně oddělený od kartáčků ostatních rodinných příslušníků.

Bakterie v ložnici

Tyto typy je dobré využívat i při pravidelném úklidu, ne jen ve chvíli, kdy je někdo nemocný. Umístěte odpadní koš do blízkosti nemocného. Dejte do něj plastový sáček, abyste minimalizovali kontakt s bakteriemi. Vyprazdňujte ho alespoň jednou denně a vždy vyměňujte i sáčky.

Čas od času se koš na odpadky ušpiní - zvláště pokud nemocný člověk zvrací. Chcete-li jej dezinfikovat, dobře ho opláchněte, nechte dvě minuty dezinfikovat, poté opláchněte teplou vodou a vysušte na vzduchu.

Prach může být nadměrně dráždivý, když je někdo nemocný, takže je dobré ho častěji vytírat a vysávat podlahu. Vhodný je i čerstvý vzduch – větrat v ložnici by se mělo každý den. Nemusíte nechávat okna otevřená celý den, stačí jen tak dlouho, aby byl vzduch v místnosti zase svěží.

Pečlivé praní

Kapesníky, ručníky, ložní prádlo a oděvy - a také oděv pečovatele - jsou plné zárodků, takže je nedávejte k běžnému špinavému oblečení, když ho nesete na vyprání To by totiž mohlo rozšířit bakterie i na vás. A po naplnění pračky si umyjte ruce. Vyperte prádlo bělidlem - běžné bělidlo pro bílé a bezbarvé bělidlo pro barvy. Po vyprání povlečení, oděvů a ručníků nemocného člena rodiny vyčistěte pračku. Vlhké prostředí v pračce je hnízdiště pro bakterie. Pusťte naprázdno cyklus s horkou vodou a přidejte bělidlo do dávkovače a poté spusťte další cyklus, abyste se ujistili, že bělidlo úplně zmizí.

Pár rad na závěr

Pokud ve vaší domácnosti řádí chřipka, je lepší na používat jednorázové papírové ubrousky pro čištění povrchů, kde mohou být zárodky. Látkové utěrky je pak dobré denně měnit.

Čisté ruce jsou stejně důležité jako čistý dům, zejména v období chřipky. Chcete-li zabít bakterie, myjte si ruce teplou vodou a mýdlem po dobu nejméně 20 sekund. Každý by si měl umýt ruce po použití koupelny, po příchodu z venku nebo když byl v kontaktu s nemocnou osobou. Pak také před jídlem a před dotykem očí, nosu nebo úst -. protože právě tak se obvykle bakterie dostávají do vašeho těla.

Témata: chřipka | nemoc | věda | lidé | MoneyMAG.cz

Diskuze: Řádí u vás doma chřipka? Virus vydrží v místnosti až dva dny. Jak se nenakazit?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Předpověď počasí na noc a pondělí 23. dubna

22.04.2018 10:09 Studená fronta bude postupovat přes naše území dále k východu. Před ní bude k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, informuje ČHMÚ.

Děsivá klíšťová encefalitida? I tohle vám denně hrozí

22.04.2018 08:04 Aktualizováno V roce 2017 bylo v České republice hlášeno 687 onemocnění klíšťovou encefalitidou, tj. o 122 onemocnění více, než tomu bylo v roce 2016. Statistické údaje ukazují, že vzrůstající trend je již od roku…

Vše ovládá lež. Z dnešní doby je mi na zvracení. Proč chce…

22.04.2018 07:16 Aktualizováno Jeden z nejslavnějších francouzských herců Alain Delon (82) poskytl rozhovor pro zvláštní vydání týdeníku Paris-Match. Mimo jiné uvedl, že je mu z dnešní doby na zvracení a že tento svět opustím bez…

Podnikatelské odbory zkontrolovaly práci Finanční správy a…

20.04.2018 13:49 Za Podnikatelské odbory jsme zveřejnili dva případy kontrol EET. V obou jsme našli závažná pochybení kontrolující Finanční správy a upozornili jsme na ně. Alarmující je nejen samotný způsob, jednání…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky