Obliba chytrých drog stoupá. Působí jako prevence civilizačních chorob

V roce 2015 dosáhl objem světového trhu s tzv. nootropickými přípravky částky 1,3 miliardy dolarů, do roku 2024 by měl stoupnout na celkem šest miliard dolarů. Rostoucí trend konzumace nootropik se týká i České republiky. Specifickou kategorií jsou tzv. přírodní nootropika.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma - anotační obrázek
Krampol se raduje! Jeho žena už nebude ležet doma

Přírodní nootropika, volně prodejné potravinové doplňky, bývají někdy ne zcela přesně označovány i jako tzv. chytré drogy. Díky kombinaci extraktů z vybraných rostlin, v přírodě se vyskytujících látek a na základě poznatků tradiční asijské nebo ajurvédské medicíny, ale i dlouholetých lékařských výzkumů, dokážou předcházet řadě civilizačních onemocnění. Ta způsobuje hektický životní styl a neustále se zvyšující nároky moderní doby.

Na začátku 21. století představují civilizační choroby na celém světě téměř polovinu všech onemocnění. V 60 % případů jsou dokonce příčinou smrti. Polovinu z nich pak mají na svědomí kardiovaskulární onemocnění, tedy nemoci srdce a cév. Mezi další typické civilizační choroby patří infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda, vysoký krevní tlak, cukrovka, Alzheimerova choroba, nádorová onemocnění, poruchy příjmu potravy a psychické potíže, zejména tedy deprese, syndrom vyhoření nebo stres.

„Většině civilizačních nemocí lze předcházet zdravým životním stylem a vyváženou stravou. To jsou ale faktory, které není v dnešní době úplně snadné dodržovat. Pomoci mohou doplňky stravy, dodávající organismu potřebné živiny a další látky, nezbytné pro správné fungování lidského těla i mysli. Přírodní nootropika dokážou pozitivně stimulovat člověka, jednak pro výkony v práci, při sportu ale i psychicky, povzbuzením mysli, navozením psychické pohody a pocitu štěstí,“ říká Simon Weissenberger, psycholog a doktorand Karlovy univerzity v Praze.

Je to díky účinkům látek jako Bacopa Monniera nebo Ashwagandha, které přírodní nootropika obsahují. Například Bacopa monniera má silné antioxidační vlastnosti, které snižují oxidační stres ve stárnoucím mozku a může přispět ke snížení amnestických účinků, Ashwagandha má zase protizánětlivé, protinádorové, antistresové a omlazující vlastnosti. Podobných prospěšných látek však obsahují mnohem více a jen díky nim mohou přírodní nootropika zlepšovat kognitivní procesy, zvyšovat fyzickou výkonnost a snižovat duševní únavu.

Přírodní nootropika pro lepší fyzickou i psychickou kondici přináší na tuzemský trh nová česká firma Mentis Lab. Přípravky od Mentis Lab využívají kromě standardizovaných extraktů z tradičních rostlin jako je zelený čaj, černý pepř nebo třezalka tečkovaná také exotické byliny, např. korálovce ježatého, vitánii snodárnou také známou pod názvem ashwaghanda nebo jihoamerickou rostlinu paulinii nápojnou, čili guaranu, která je zdrojem přírodního kofeinu. Vedle extraktů z bylin najdete v produktech Mentis Lab také další prospěšné látky jako je např. Citicoline v jeho patentované formě Cognizin. Velmi zajímavou složkou přírodních nootropik od Mentis Lab je například i krillový olej, alternativa rybího tuku, který se však na rozdíl od něj získává ekologickým a trvale udržitelným způsobem a místo výlovu je 100% dohledatelné pomocí GPS souřadnic. Efekt přírodních látek doplňují speciální aminokyseliny a lipidy. Každý přípravek působí specificky na různou škálu lidských potřeb – zvyšuje výkonost, vitalitu, psychickou pohodu a odolnost, povzbuzuje náladu, eliminuje stres, slouží k prevenci vážných onemocnění. Jednotlivé výrobky jsou nenávykové, mohou se užívat dlouhodobě a také je lze mezi sebou bez obav kombinovat.

Témata: zdraví | léky | lidé | nemoc | MoneyMAG.cz

Diskuze: Obliba chytrých drog stoupá. Působí jako prevence civilizačních chorob

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Nedostatek kvalitních zubařů, protézy za 90 tisíc! U…

17.03.2018 17:52 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové řešil problém nedostatku zubních lékařů. Ačkoliv jich máme podle statistických údajů více, než je potřeba, tak v některých regionech buď chybí,…

Jízda na kole je pro muže velmi nebezpečná, varují vědci

17.03.2018 17:17 Britská studie několika tisíc cyklistů zjistila, že muži, kteří pravidelně jezdí na kole, mají šestkrát větší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty.

Předpověď počasí na noc a neděli 18. března

17.03.2018 17:03 Mezi tlakovou níží nad Itálií a Balkánským poloostrovem a tlakovou výší nad jižní Skandinávií k nám bude proudit velmi studený vzduch od severovýchodu, informuje ČHMÚ.

Bojíte se vysokého účtu za teplo? Zvýšení záloh není…

17.03.2018 10:41 Zima se stále nevzdává a nutí české domácnosti více topit. O přeplatcích nebo nedoplatcích za vytápění rozhoduje především spotřeba energií, počasí a také výše zálohových plateb. Jak teplem šetřit a…

Související:

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Zobrazit: mobil | klasicky